תפריט נגישות
חיפוש

Dyadic Psychotherapy - פסיכותרפיה דיאדית

פסיכותרפיה דיאדית הנה שיטת טיפול אשר מתרכזת בקשר בין הורים לבין ילדיהם הצעירים. פסיכותרפיה דיאדית מתבססת על ההנחה כי ניתן להביא לשיפור במצוקות הילד ובהתמודדות ההורה עמו, באמצעות עבודה ישירה על האינטראקציה ביניהם.

מתי פונים לטיפול באמצעות פסיכותרפיה דיאדית?

פסיכותרפיה דיאדית רואה בקשר חיובי בין ההורה לילד בתור מפתח להתפתחות התקינה של הילד. הקשר מהווה הבסיס עליו מפתח הילד מגוון כישורים חשובים, לדוגמא בכל הקשור לוויסות רגשי, תחושת ערך עצמי, ביטחון ועוד. פסיכותרפיה דיאדית מסייעת במקרים בהם הקשר נתקל בקשיים. לדוגמא, ישנם ילדים אשר נולדים עם מזג סוער, וכחלק מכך נוטים לבכות ולצרוח לעיתים תכופות. אחרים סובלים בגיל הינקות מכאבי בטן, כך שקשה להרגיעם. כאשר מדובר בהורים, ישנם למשל מקרים בהם ההורה מתקשה לאפשר לילד להתבטא באופן מאוזן מבחינה רגשית, לדוגמא, מתקשה לאפשר לו לבטא אגרסיות, או להפך, מתקשה להציב לו גבולות כשהוא משתולל. חלק מהקושי ביחס של ההורה עשוי לנבוע מקשיים דומים שחווה בילדותו, בקשר מול הוריו. ניתן לשלב פסיכותרפיה דיאדית במקביל למפגשים של הדרכת הורים, או במקביל לטיפול פרטני, באם זאת פסיכותרפיה להורה, לדוגמא באמצעות פסיכותרפיה דינמית או פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית, או טיפול לילד, באמצעות פסיכותרפיה לילדים.

פסיכותרפיה דיאדית – מסגרת הטיפול

פסיכותרפיה דיאדית מתבצעת לרוב על ידי פסיכולוגים, אשר עברו הכשרה מתאימה. לעומת טיפולים אחרים, במסגרתם ההורים והילדים מטופלים לחוד, פסיכותרפיה דיאדית מאפשרת התמקדות בזמן אמת באינטראקציה בין ההורה לילד. פסיכותרפיה דיאדית כוללת לרוב מפגשים של ההורים עם ילדיהם, כאשר בכל מפגש נוכח אחד ההורים, לצד מפגשי הדרכה הכוללים רק את שני ההורים. פסיכותרפיה דיאדית מתנהלת לרוב בפורמט של פסיכותרפיה קצרת מועד.

פסיכותרפיה דיאדית – מהלך הטיפול

במהלך פסיכותרפיה דיאדית צופה המטפל באינטראקציה בין ההורה לילד. הצפייה הישירה מאפשרת לו לזהות דפוסים שגויים ביחס של ההורה לילד, הקשורים למשל לאופן שבו הוא מפרש את התנהגותו של הילד. לאורך המפגש, המטפל מסוגל להנחות את ההורה בשידור חי, לדוגמא לייחס משמעות חדשה למחווה של הילד, כמו גם להציע להורה טכניקות אשר יסייעו לו לתקשר עם ילדו באופן חיובי או ברור יותר. לדוגמא, המטפל עשוי להציע להורה לתת לילד הסברים יותר רגשיים וחווייתיים לתגובות שלו, על חשבון הסברים רציונאליים. ישנם מקרים בהם פסיכותרפיה דיאדית משלבת גם את המטפל, שמצטרף לאינטראקציה ומדגים מול ההורה מיומנות כלשהי כלפיי הילד. במסגרת המפגשים עם ההורים ללא ילדיהם, מתאפשרת חזרה והרחבה של תובנות אשר עלו בפגישות הקודמות. כחלק מכך המטפל עשוי לסייע להורה להבין את המקום ממנו הוא פועל מול הילד, ואת הצורך של הילד המתבטא מולו.


תחומי מומחיות:
טיפול דיאדי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול דיאדי