תפריט נגישות

Good Samaritan Law - השומרוני הטוב

בפרק הסיום של הקומדיה המצליחה "סיינפלד", ארבעת הדמויות הראשיות בסדרה, ג'ורג', ג'רי, איילן וקריימר, נקלעות לסיטואציה בה הן עדות לשוד המתבצע ברחוב לאור היום. במקום לעזור לבחור הנשדד, הם מחליטים לתעד את האירוע במצלמת וידיאו, ואף משמיעים הערות לגלוג ברקע, על מצבו של האיש, ועל מראהו. להפתעתם הם נעצרים ונאסרים לשנה בכלא, מאחר ולא עזרו לאדם בצרה. חוק זה נקרא חוק השומרוני הטוב- החוק דורש לעזור או לקרוא לעזרה במצב חירום, כל עוד לא נשקפת סכנה למושיט העזרה.

הושטת עזרה מכילה בתוכה אלמנטים חיובים כהרגשה טובה, סיפוק ועוד. אלא שהושטת העזרה מלווה לעיתים בסיכון, ובמקרים קיצוניים משלם עליה מושיט העזרה בחייו. יש אינספור דוגמאות לכך בהיסטוריה: בשואה אזרחים אשר עזרו ליהודים להסתתר ולברוח לא פעם נתפסו וסכנו את חייהם. בנפילת התאומים בניו-יורק, אנשי כוחות ההצלה שהגיעו למקום על-מנת לעזור לפצועים בסופו של דבר נפגעו בעצמם. על-מנת לאזן בין המחיר אשר משלמים מושיטי העזרה לבין התועלת שבהושטת העזרה, הומצא חוק השומרוני הטוב.

חוק זה הינו פופולארי באירופה, ואף נאכף בצרפת- מספר צלמים הואשמו כמפרים את החוק בתאונה בה נהרגה הנסיכה דיאנה. צלמים אלו עקבו אחר המכונית שגרמה לתאונה, ולכן הגיעו ראשונים לזירת האירוע. במקום להושיט עזרה לקורבנות, הם החלו לצלם תמונות. בארה"ב החוק יותר נדיר, ובישראל ישנו חוק דומה הנקרא "לא תעמוד על דם רעך".


ביבליוגרפיה

Brehm, S.S, Kassin,S & Steven,F.(2005). Social Psychology sixth edition. N.Y: Houghton Mifflin Company.

אנשי מקצוע בתחום

טיפול קוגניטיבי התנהגותי - CBT