תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י אנונימית ב - 12/09/2023 20:14:55

יש לי 3 ילדים בן 4.5 תינוק בן 4 חודשים ובן בן 5.5 מטופל אצל קלינאית תקשורת בגלל עיכוב שפתי אבל יש לו שיפור יפה בדיבור ומקבל רק חיזוקים וגם מטופל רגשית בגלל היותו ילד רגיש אציין שהוא היה ילד מקסים חברותי ואהוב ולפני כמה שבועות חל שינוי בהתנהגותו מתחיל ללקק דברים את הרצפה השולחן וחפצים יצויין שזה קורה לו כמה פעמים ביום בנוסף הוא מכניס צבעים לפה ושובר עם השיניים ואחרי שניה מוציאם. יש גם פעמים שמכניס ניירות בפה ומוציאם . מריח את הרגל ולפעמים מלקקם. בזמן אוכל שופך מעט מהמים וגם שופך מהאוכל או שמחזיק דברים ומפיל על הרצפה. יש לציין שהדברים האלה קורים לו מספר פעמים ביום כשאני קוראת לו סיפור יש פעמים שהוא חייב לקרוע הדף בקטנה . כשהוא מרכיב פאזל לגו משחק במכוניות או רואה טלויזיה כמעט ולא עושה הדברים שפירטתי לפעמים שואל אותי את רוצה שאני אהיה תינוק שלך כשאני אומרת לו אם אתה רוצה תהיה אז אומר לי לא לא רוצה וצוחק אני לא יודעת מה קרה מה גרם לשינוי בהתנהגות שלו עם מי להתייעץ פסיכיאטר /פסיכולוג פוחדת לאבד הילד ושהמצב יחמיר לו בבקשה למי לפנות אני מיואשת

תשובה: מודאגת מאוד שינוי בהתנהגות ילד
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 13/09/2023 16:06:02

שלום לך.

אני שומעת את הדאגה ובההלה שלך, אך ההתנהגויות שאת מתארת עשויות לנבוע ממגוון גורמים רגשיים, אשר אולי מצריכים סיוע והכוונה, אך אינם מעידים בהכרח על בעיה עמוקה. ראשית, ההתנהגויות שתיארת עשויות להיות ביטוי לצורך בוויסות עצמי- ילדים מווסתים את עצמם פעמים רבות דרך הגוף כאשר אינם יכולים לעשות זאת רגשית, ותקופה של לידת אח קטן בהחלט יכולה להעלות את רמת העומס הרגשי איתה הילד מתמודד. כמו כן, שינויי התנהגות ורגרסיה הם תגובה אופיינית בפני עצמה להולדת אח קטן, ובפרט אם הלידה לוותה במתח וקושי, ו/או הביאה לשינוי משמעותי במערך המשפחתי. כך או כך, מאחר ואת מתארת התנהגויות מתמשכות חשוב לפנות בהקדם להתייעצות עם איש מקצוע אשר יוכל להציע אבחון של ממש למצב, על בסיס מפגש פנים אל פנים אתכם ועם הילד. ניתן לפנות להתפתחות הילד או לפסיכולוג קליני/התפתחותי.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

פז חיט

פז חיט

כפר סבא
איריס אברמן

איריס אברמן

ראשון לציון
יובל קורן

יובל קורן

חיפה
חגית בר