תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י דנה ב - 08/07/2023 16:23:50

הבת הבכורה שלי בת 29 מתחשבנת בעינייני כספים, אם מישהו חייב לה כסף זה יכול להיות סכום של 20 או 30 שקלים היא מבקשת אותם בחזרה. אם היא מזמינה לאחים שלה משהו מהאתר בשווי 20 שקלים היא רוצה שיחזירו לה. היא גרה עם בן זוג, במידה ובן זוגה חייב לה כסף היא גם עושה איתו חשבונות. (אם היה מדובר בסכומים גדולים הייתי מבינה אך מדובר בסכומים קטנים) חשוב לי לציין ששני הילדים הנוספים מעולם לא עושים חשבון אחד לשני, הם מזמינים אחד לשני ואף פעם לא מבקשים שיחזירו להם..רק היא. גם מולי קורה הדבר, מעולם לא קנתה לי משהו, או הזמינה אותי לקפה.....(מילא אני, אבל ההתנהגות מול האחים שלה גורמת להם לכעס)הצעתי להם לשתף אותה איך הם מרגישים מולה בעניין, הם לא מסוגלים מכיוון שהם מודעים לזה שהיא ישר מתעצבנת עליהם. (קטנים ממנה גילאי 25 ו26)אני ממש לא יודעת מה לעשות האם לשוחח איתה בנדון?

תשובה: בת שעושה חשבונות עם כסף
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 10/07/2023 13:51:18

שלום דנה.

קטנוניות לא סבירה בתחום הכלכלי, ובפרט כאשר לא זה הסגנון של משפחת המקור, עשויה לנבוע מגורמים רגשיים שביניהם נטייה לחשיבה אובססיבבית, קמצנות, חשש מניצול או חוסר הוגנות רגשית שמיתרגם להיבט הכספי, ועוד. כלומר, מה שעל פניו נראה כהתחשבנות עשוי למעשה להיות ה"סימפטום" או הביטוי של קושי רגשי אשר עדיין לא נוסח במילים. לכן, יתכן וכדאי לנסות לדבר עם ביתך על העניין ממקום אמפתי שמזמין לשיח, ולא ממקום "חינוכי" או נוזף: אפשר לשתף אותה במה שאת רואה ובמחשבה שלך על כך שהתנהלות זו עשויה להזיק לה, ולתהות יחד איתה האם היתה רוצה לשוחח על הנושא עם איש מקצוע.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

הילה ברנר

הילה ברנר

תל אביב - יפו
עמית נאור

עמית נאור

תל אביב - יפו
ליאת טייר

ליאת טייר

קרית טבעון
עדי אלחדף