תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י דני ב - 02/10/2022 21:15:47

שלום וברכה,
    אני בשנות ה30 לחיי ומתגורר לבדי. מאז ומתמיד שני הוריי היו אנשים ביקורתיים מאד ואף טמפרמנטים(כולל התקפי זעם קשים, צעקות, ולעתים אף אלימות פיזית). הוריי התגרשו כבר בנעוריי אך יש לומר מיודדים מאד היום. מאז שעברתי דירה הם ניסו להתערב באופן כוחני ופולשני בנושאים מאד אישיים כמו ניקיון ותחזוק הדירה. פעם אחת הם ניסו להכניע את בעלת הבית לפנות אותי, ועשו זאת בדרך ערמומית מאחורי גבי(זה היה בדירה קודמת שלי). אנחנו הולכים למטפלת כבר שנה אבל למרות מאמציה הכנים לא השתנה כלום. לאחרונה אבי חטף פרץ זעם בטלפון, צרח עליי בצורה מטרידה וטען שהוא מנתק קשר בגלל שסירבתי להכניס אותו לבקר בדירה שלי לפני שבוע(הוא ביקש כוס מים אך הסברתי לו בנימוס שאני לא מכניס אותו לדירתי בשום אמתלה, ואז הוא טען שאני אגרום לו למות מהתייבשות). היום במפגש עם אמא שלי אצל המטפלת אמא גם איבדה עשתונות לגמרי והחלה לצעוק ולהקניט אותי מילולית כי אני מסרב לתת לה להתערב בהרגלי הניקיון/לבוש/וכו' שלי. יצאתי באמצע המפגש כי ראיתי שהיא לא חדלה מהתנהגות מטרידה זו. גם המטפלת עצמה הייתה נתונה בהלם. ממה שהבנתי מאמא גם היא הכריזה על ניתוק. בגדול אני נשאר חזק ובעל ביטחון, אך עדיין תוהה מה ניתן לעשות עם הורים מסוג זה שאין כמעט שום סיכוי שיבינו את גודל מעשיהם. האם מניסיונך ישנה דרך להביא אנשים כאלו לשינוי לחיוב, או שזה מאבק אבוד ונתק חלקי או מוחלט הוא בלתי נמנע?

תודה
    דני

תשובה: ניתוק הורי
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 03/10/2022 22:37:15

שלום דני.

נשמע שאתה עושה מאמץ רציני ומרשים לאזן בין הרצון לקשר עם הוריך לבין רצון לשמור על האוטונומיה שלך, וטוב שפניתם לטיפול. למרבה הצער, לא ניתן לצפות מראש את הנכונות והיכולת לשינוי ובמובן זה, יש לך משימה כפולה: גם לנסות לשקם את הקשר וגם, בו זמנית, למצוא את הדרך לשחרר את עצמך ממנו. זה תהליך לא פשוט ולכן אני מציעה, במידה ואינך נמצא בטיפול פסיכולוגי פרטני, לפנות לטיפול אשר יאפשר לך לא רק להיאבק אלא גם "להתאבל" ולהשלים עם המגבלות של הוריך, ולוודא שאתה מצליח לנהל את חייך במשוחרר מהם עד כמה שאפשר.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

נדב כרמון

נדב כרמון

תל אביב - יפו
שנהב שטיין

שנהב שטיין

תל אביב - יפו
טל משולם

טל משולם

חיפה
עליסה הראל