תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י תמר ב - 23/08/2022 17:15:56

אני בת 26, ואני תוהה האם יש לי בעיית קשב וריכוז.
    אני תוהה האם עלי ללכת לאבחון או שאולי אני סתם מחפשת לעצמי בעיות.
    כשהייתי קטנה לא אובחנתי או משהו כזה וגם הייתי תלמידה טובה: לא מפריעה בשיעורים ומקבלת ציונים טובים.
    אני זוכרת את עצמי בהרבה שיעורים במיוחד בימי בתיכון מתקשה להתרכז בשיעור וחולמת או מציירת על דף, בשיעורים שהיה צורך לסכם את דברי המורה סיכמתי אך כאמור רוב הפעמים לא הייתי בטוחה מה בדיוק כתבתי במחברתי.
    קשה לי ממש לעשות כמה משימות במקביל ואם אני מנסה אני בדרך כלל נכשלת באחת מהם(לדוגמא אם אני באמצע לעשות משהו במחשב ומישהו שואל אותי שאלה אני מסוגלת בהחלט לענות לו תשובה שגויה, אם אני ברכב עם עוד אנשים והם מדברים איתי ככל הנראה אני אפספס פנייה או לא אשים לב לרכבים סביבי).
    בנוסף אני מרגישה שיש בי פונטנציאל אך אינני מצליחה להביא אותו לידי ביטוי, דבר זה מתסכל אותי מאד.והרבה פעמים מביא אותי למצב של דכדוך.
    מבחינה חברתית יש לי חברים אך רוב הקשרים שלי אלו קשרים שהצד השני טיפח ודאג שהם יתממשו.
    לפעמים כשאני מדברת עם מישו אני שמה לב למשהו שקורה בחוץ או מחשבה שעוברת לי בראש ואני פשוט מתייחסת אליהם למרות שאני באמצע שיחה על משהו שונה לחלוטין(יכולה אפילו להיות באמצע שיחה על דבר חשוב במיוחד).
    קשה לי לחכות בתורים ואם אני בתור\ הרצאה וכד. ואין לי אפשרות יציאה אני בדרך כלל יזיז איבר(לא אשב בשקט) או אפילו אוכל או אתסק עם העור מסביב לציפורניים.
    לעיתים קרובות אני אקרא משהו לא עד הסוף או שאחסיר מילים כשקוראת אותו.
    ואני שוכחתולא עושה דברים שבקשו ממני לעשות או שרציתי לעשות אם לא רשמתי אותם.
    קשה לי ממש להתפנות ולהתעסק בביוקרטיה ואני עושה את זה רק כשאני חייבת עם הרגשה שאני מכריחה את עצמי.
    אני תוהה אם הדברים הנ"ל יכולים להעיד על בעיה וכדאי לי ללכת לאבחון או שזה פשוט אוסף של התנהגויות אנושיות(כאמור שהייתי קטנה הייתי בהחלט בסדר בבית הספר )
    תודה

תשובה: קשב וריכוז
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 25/08/2022 17:26:29

שלום תמר.

חלק מהמאפיינים שאת מתארת אכן יכולים להיות ביטויים להפרעת קשב וריכוז, אך חלקם עשויים לנבוע גם מקווים אישיותיים והיבטים רגשיים (למשל, דחיינות וקושי בשימור קשרים בין אישיים עשויים לנבוע ממגוון גורמים מסוג זה) . כמו כן, חשוב לזכור שהפרעת קשב מלווה פעמים רבות בקשיים בתחום הרגשי והבין אישי, כך שלא פעם קשה להבחין מה קדם למה ומה נובע ממה. 

לאור זאת, ובעיקר לאור העובדה שאת מוטרדת ומרגישה שאינך ממצה את יכולותייך, אני מציעה לפנות להתייעצות ראשונית הן בתחום הקשב והריכוז והן בתחום הרגשי. בשיחה עם איש מקצוע תוכלי לפרט יותר ולקבל חוות דעת והמלצות ראשוניות, ומשם להחליט האם וכיצד להתקדם בטיפול בעצמך.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

מרכז אתרוג

מרכז אתרוג

חדרה
איריס אברמן

איריס אברמן

ראשון לציון
לימור קופר

לימור קופר

פרדס חנה-כרכור
נועה ארנטל