תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י ניתאי ב - 21/08/2022 19:16:18

שלום,

אני מטופל מעל 4 שנים אצל פסיכולוג קליני מומחה.
    המטרות שלי בטיפול הן מגוונות, רובן קשורות לדימוי עצמי ובטחון עצמי (וכמה דברים אישיים נוספים), עד כמה שניתן.

לפני שאשאל, (אני מניח שזה רלוונטי שאציין) - אני לא מרגיש שיש לי את הכלים להבין האם הטיפול עוזר לי / לא עוזר לי. נראה שאני משתפר עם הזמן, אבל האם זו תוצאה של הטיפול? או שאני פשוט מתבגר והחיים מעצבים אותי? לעולם לא אדע.

בכל מקרה, אני מוצא את עצמי לעיתים מתעמת עם עצמי ועם הפסיכולוג שלי לגבי השאלה מתי מפסיקים את הטיפול, ואני מרגיש שאני קצת נמרח עם התשובה. לרוב אני מקבל התייחסות בסגנון "תראה איזו התקדמות עשית, אתה לא רואה שזה בזכות הטיפול?" או "זה תהליך ארוך", אבל אני לא מקבל אמירה ותשובה חד משמעית. לרוב אני מקבל אמירה בסגנון "אני חושב שאתה זקוק לזה עדיין", עם סימוכין לא רע, והרי קשה שלא להשתכנע ממנו, כי סה"כ - מי אני שאתווכח על זה שעוד לא פתרתי את הבעיות שלי, במיוחד כשאני בעצמי מרגיש שהן לא פתורות.

אבל אני מרגיש שזה לוכד אותי. האם אני צריך להגיע למצב שבו אני 100% מרגיש שאני כבר לא צריך טיפול? כאדם ריאלי, ייתכן שלעולם לא אגיע להשלמה בעניין הזה, כי זה תמיד ממלא איזשהו מקום. אז מה, הטיפול יימשך כל החיים? או עד שיתרוקן הארנק?

נוסף על הכל, קצת קשה לי עם העובדה שיש כאן ניגוד אינטרסים מובנה. לכם הפסיכולוגים הקליניים יש אינטרס להשאיר אותנו בכס המטופלים, ורק אתם בעלי הסמכות המקצועית לענות על השאלה הזאת.

למרות זאת, הייתי שמח אם לפחות בפורום אינטרנטי תוכלו להיות כנים בעניין הזה, עד כמה שאפשר: איך אני אמור להחליט מתי אני מפסיק טיפול?

תודה

תשובה: מתי מפסיקים טיפול פסיכולוגי?
    נכתב ע"י ד"ר שרון זיו ביימן ב - 23/08/2022 13:10:45

שלום,
    השאלה שאתה מעלה היא אחת השאלות המורכבות שמקצוע הטיפול מתמודד עימו. איך יודעים שנכון לסיים טיפול.
    זו שאלה רבת היבטים:
    יתכן והטיפול עוזר אך פחות מבעבר, אך עדין מסייע.
    נשאלת השאלה האם התוצאות ישתמרו לאחר הסיום.
    לעיתים, טוב לעשות הפסקה כדי לבחון את משמעות ההפסקה.
    מבינה ששוחחת על כך עם המטפל ומה שעלה בשיחה לא מניח דעתך.
    מציעה לעלות זאת שוב ולציין שאתה חש מצוקה סביב הסיום.
    אחת האפשרויות היא להציע למטפל להוריד תדירות או לעשות הפסקה ולבחון את המשמעויות.
    מכיוון שעשית דאך משמעותית בטיפול חשוב לבקש מהמטפל להשאיר דלת פתוחה וערוץ פתוח כדי שתוכל לנסות הפסקה ולבחון את המשך הטיפול בהתאם לאיך שתרגיש בנפסקה.
    חשוב שטיפול לא יקטע.
    גם אם תחליט להוריד מינון או לעשות הפסקת ניסיון חשוב התיאום עם המטפל.
    אנשים רבים נעזרים במספר טיפולים לאורך החיים בסוגיות שונות או עושים הפסקות בטיפול.
    ההחלטה היא שלך יחד עם המטפל וחשוב לבקש ממנו ללוות אותך ולסייע לך עם ההחלטה שלך.
    אני מצרפת קישור למאמר בנושא: 

אנשי מקצוע ומכונים

חלי גאדג'

חלי גאדג'

חולון
טל יהודה

טל יהודה

רעננה
טל משולם

טל משולם

חיפה
עדי אלחדף