תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י יהודית ב - 17/08/2022 11:22:54

שלום
    יש לי בת זוג כבר למעלה מ 16 שנה אנחנו מכירות כבר 22 שנה ועד לפני 8 שנים הכל היה בסדר אפילו הבאנו ילדים לעולם.
    לפני 8 שנים אמא של הבת זוג שלי נפטרה, ומאז היא נכנסת לדיכאונות ולמאניות כל פעם מחדש.
    בת זוגתי לא מטופלת או מהובחנת כחולה מאניה דפרסיה אך יש רק בבית של המחלה, אך שלה גם חולה מהובחן והיה בעבר מאושפז.
    מאוד קשה לי העליות והירידות האלה נוצר ריחוק מאוד גדול בנינו, אני מרגישה שאני לא מצליחה להכיל אותה יותר. כשהיא נמצאת במאניה זה נמשך כחודש חודשיים אך כשהיא בדיפרסיה זה נמשך הרבה מאוד חודשים יכול להגיע גם עד שנה.
    זוגתי כבר עבר התקף לב וסרטן ראות שלא ניתן לטפל יותר. היא כרגע במאניה מטורפת.
    אני צריכה עזרה איך לעזור לה איך לגשת אליה, גם במאניה וגם בדיפרסיה . לאשפז אותה לא ניתן מכיוון שהיא לא מוכנה והיא גם לא מסוכנת.
    שזאת גם שאלה האם היא יכולה להפוך להיות מסוכנת כלפי או כלפי ילדי?
    אשמח לעזרה דחופה.

תשובה: מניה דיפרסיה
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 18/08/2022 08:51:11

שלום יהודית.

אני מצטערת לשמוע על עוצמות הקושי שאת, זוגתך ובני המשפחה חווים. התמודדות עם פריצת הפרעה נפשית היא אכן קשה ומטלטלת. 

לגבי הסיכון, אין לי יכולת להעריך את רמת המסוכנות דרך האינטרנט. אנשים במאניה אינם נוטים להיות מסוכנים, כהכללה, אך במקרים מסוימים המאניה גולשת לפסיכוזה ובמקרים אלו השליטה העצמית פוחתת. גם בהקשר זה, סטטיסטית הסיכון לפגיעה פיסית אינו גבוה, אך לא ניתן לשלול אותו. 

לאור סירובה של בת זוגך לטיפול, אני מציעה שתפני את עצמך להתייעצות מקצועית בה תוכלי לקבל הנחיה לגבי האופן בו תולי לסייע לה ולשמור על הרווחה הנפשית שלך עצמך ושל ילדייך. תוכלי לפנות לעמותת מילם אשר מציעה יעוץ והכוונה לבני משפחות של אנשים המתמודדים עם הפרעה נפשית.

בכל מקרה, טוב שאת מחפשת אפשרות לעזרה. יש מה לעשות. 

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

עדי דוידסון

עדי דוידסון

תל אביב - יפו
דליה שלום

דליה שלום

יקנעם עילית
נדב כרמון

נדב כרמון

תל אביב - יפו
ליאת טייר