תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י מור ב - 14/06/2021 09:25:13

שלום,
    הבן שלי בן שנה ו- 11 חודשים
    התחיל ללכת בגיל שנה.
    חברותי מאוד, אוהב לשחק עם ילדים אחרים.
    אין לו אוצר מילים גדול. מצליח להגיד כ15 -18 מילים. גם כשאומר מילה חדשה הוא לא מרבה לחזור על אותה מילה.
    מלמלמל הרבה ומצליח לפרט מה הוא רוצה עם זה שהוא לוקח את האצבע ולוקח אותנו למשל למקרר.
    הבעיה זה שהוא מכה ונושך ילדים אחרים בגן ובבית.
    מסבירים לו שזה אסור קשה כואב שהילד השני בוכה. אז הוא מלטף אותם אבל אחרי זה שוב מכה.
    הוא בלתי צפוי, חושבים שהוא מלטף ילד אבל פתאום נושך, מכה או צובט.

חשוב לציין שיש לו אחות בת 5 שגם אותה הוא מכה ומושך לה את השיער.

יש סיבה לדאגה? זה משהו שאמור לחלוף? האם זה בגלל שהוא עדיין לא מדבר שוטף?

תשובה: ילד בן שנה ו-11
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 14/06/2021 11:16:57

שלום לך.

איני מומחית בהיבטים ההתפתחותיים של גילאי הינקות ולכן מציעה להתייעץ עם הרופאה של בנך אך באופן כללי, נשמע שבנך אמנם נמצא בטווח הנמוך יחסית של נורמת התפתחות אוצר המילים, אך לא חורג ממנה, וצריך לזכור שיש ילדים שהשפה שלהם מתפתחת לאט יותר. גם בהקשר להכאה שאת מתארת, לא נשמע שיש סיבה לדאגה- גיל שנתיים הוא הגיל בהא הידיעה בו מתפתחים תסכולים דווקא משום שהילד יודע טוב יותר מה הוא רוצה ומי הוא. השימוש במכות גם יכול להיות קשור בהיבט השפתי מאחר וכאשר חסרים כלי הבעה "לגיטימיים", גדל הסיכוי לפנייה לאמצעים חלופיים. בשורה התחתונה, נשמע לי שאין סיבה של ממש לדאגה מתוך הדברים שסיפרת ובהנחה שההתפתחות תקינה בשאר ההיבטים, אך חשוב לי להדגיש ש"אבחון" כזה דרך האינטרנט הוא בעל תוקף נמוך ביותר ואם יש דאגה על ליבך- חשוב מאוד לפנות לרופאת הילדים לקבלת הערכה מדויקת ואמינה יותר, ולקבלת הכוונה ראשונית לאמצעים בהם ניתן לסייע ולקדם את ההיבט השפתי.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

ג'ני גוטמן

ג'ני גוטמן

עין הוד
נועה ארנטל

נועה ארנטל

תל אביב - יפו
ד"ר איה גולן

ד"ר איה גולן

תל אביב - יפו
טובה בן צבי מרק