תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י תוהה ב - 24/05/2021 14:34:17

היי
    אני בטיפול לאחר טיפול קודם שהופסק לאחר כמה מפגשים ביוזמת המטפלת שהציגה סיבות שונות להפסקה ולא נתנה לי הסבר ברור ומאוד בלבלה אותי היום אני ממש רואה את הפרידה הזו כנס ומבינה מצוין שהיא הייתה חלשה מאוד מולי ולא מספיק מנוסה וחזקה בשבילי ובמקום שאפיק תועלת, כל תקופת הטיפול איתה הנחיתה אותי מאוד מבחינה נפשית דבר שהתבטא בחרדות קשות וניתוקים בלי סוף. זה דבר שאני יודעת להגיד היום לאחר שעברה תקופה ארוכה מאז אך בתקופת הפרידה לא יכלתי לראות את הטוב הזה כאבתי באופן בלתי נסבל פתאום הרגשתי צורך לצור לעצמי כאב פיזי בגוף כדי שאוכל להתרכז בו במקום בכאב פנימי, כאב שהוא בשליטה והוא ממוקד מאשר כאב תהומי בלתי ניתן להכלה ..וקצת שרטתי את עצמי ביד עם מזלג לא עשיתי את זה הרבה על אף שהקושי היה תקופה ארוכה . מה שמפריע לי שלאחרונה כשקשה לי בטיפול וכשקשה לי מאוד (כל יום בעצם) אני מוצאת את עצמי לא פעם מדמיינת איך אני חותכת חזק עד להורדת דם ואיך זה מרגיע קצת , אני לא עושה את זה כי מפחדת להיכנס לזה בלי להצליח לצאת ולא רוצה צלקות אבל ממש מרגישה שיש לי דחף חזק לזה וכדי לא לעשות את זה בפועל אני פונה לחיפוש אחר תמונות של שריטות וורידים חתוכים כדי להירגע אבל מרגישה שעדיין יש בי ממש צורך כזה ברמה של דופק מהיר וזה גורם לי להרגיש רע עם עצמי, זה לא שעכשיו פתאום יש לי קשיים ולא ידעתי בעבר מה זה קושי לצערי התמודדתי עם אינסוף דברים וכאב על בסיס יומי זה חלק ממני (פגיעה מינית מתמשכת, אלימות פיזית ונפשית מצד אחד ההורים, הפרעת אכילה, הפרעות חרדה.. וכו') אני אף פעם לא הייתי אחת שפוגעת בעצמי ואני לא מבינה מאיפה זה בא לי המקסימום שהיה לי זה שבתור ילדה הייתי נושכת את עצמי בזמנים של התעללות נפשית מצד ההורים כשסתמו לי את הפה ולא נתנו לי אפשרות ביטוי דבר שהביא אותי לקצה גם הייתי מתעסקת הרבה עם מחטי תפירה ומחדירה אותם מתחת לעור אבל לא בצורה מסוכנת או מכאיבה . יש מצב שאני מפתחת הפרעה חדשה בנוסף לכל החבילה??

תשובה: מדמיינת פגיעה עצמית כדי להירגע
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 25/05/2021 20:49:01

שלום לך.

פגיעה עצמית אינה הפרעה נפשית אלא "סימפטום" או דרך ביטוי של קושי נפשי אשר עדיין אינו מעובד ואינו מובן דיו, ולכן מבטא את עצמו דרך הגוף. במובן זה, השאלות שאת שואלת לגבי משמעותה של הפנטזיה על פגיעה עצמית עבורך, חגבי עיתוי הופעתה ולגבי הקשר שלה עם היבטים נפשיים נוספים הן שאלות חשובות אשר אני חושבת שלא כדאי לסגור תחת הכותרת של "הפרעה חדשה" אלא להיפך- להתבונן בהן כדרך להתבונן ולהעמיק את ההכרות עם נפשך. סביר להניח שכאשר אפשר יהיה לתת יותר מילים, אם הדחף לפגוע בעצמך יפחת.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

ד"ר איה גולן

ד"ר איה גולן

תל אביב - יפו
מיתר מידן אלוני

מיתר מידן אלוני

ראש העין
עמית נאור

עמית נאור

תל אביב - יפו
טל יהודה