תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י מור ב - 27/11/2020 20:28:35

היי, תודה על האפשרות לשאול ולהתייעץ.
    שמי מור אני בת 29, סטודנטית, עובדת וחייה בזוגיות כבר שלוש שנים.
    לאחרונה אני נמצאת בעומס רב בחיי, עובדת, לומדת לתואר, מטלות הבית ועוד.
    אני מרגישה חוזר שליטה מסוים, מרגישה כל הזמן לחץ, חוסר שקט, מנוחה ושלווה סביב דברים שאני צריכה לעשות כל זמן.

לדוגמא, הגיע סופש, התחלתי לסדר את ארגון הבגדים. סיימתי, בדקתי שהוא מסודר ועברתי למשימה הבא - שטיפת הבית וכך הלאה. מרגישה צורך עז שהבית יהיה נקי ומסודר, אחרת מרגישה שהכל מבולגן סביבי. אני מסדרת אותו פעם בשבוע. בנוסף, קניתי אייפון לפני כמה חודשים מאז, אני אחת לכמה ימים בודקת שהתמונות שמורות בו, שלא נחקו ושאכן גובו. היה לי יום שהתעסקתי בזה לא מעטף העברתי, גיבתי וכו.. אתמול נמחקו לי חלק מהתמונות, באופן מפתיע שיחררתי ועזבתי את זה.

אני מקווה שאני מצליחה לתאר את התחושה,
    מדובר בהצפה, תחושה שכל הזמן עלי להשלים איזו משימה, לסדר, לארגן, להזיז, לשנות, להעביר, ללכת לקניות וכו.פשוט מתיש!
    דוגמה נוספת, היום אכלתי סלט של חברה - ישר ביקשתי מתכון, חושבת איך להכין, כבר חוששת שלא אדע ולא אוכל לאכול מהסלט הזה שוב. דוגמא נוספת- לפני חצי שנה קניתי בושם ופחדתי שהוא ייגמר ולא אמצא דגם כזה יותר...

אין לי מחשבות שאם לא אעשה משהו ממה שתיארתי יקרה משהו, פשוט אם לא אעשה ארגיש קצת דכדוך והרגשה שיש משימה שלא הושלמה...

מה דעתכם?
    האם לפי התיאור מדובר ב OCD?

תודה,
    מור.

תשובה: הצפה רגשית
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 29/11/2020 18:06:15

שלום מור.

את מתארת בדברייך הצפה וחוסר שקט שאולי לא מתהווים לכדי "בעיה" של ממש, אבל מקשים עלייך והופכים את חייך לפחות נינוחים ונעימים. במרבית המקרים, חוויות ותחושות מהסוג שאת מתארת הם דרכה של הנפש לאותת על תוכן נפשי לא מעובד אשר מבקש תשומת לב והתייחסות ולכן, גם אם את מסתדרת עם הקשיים שתיארת, אני מציעה לשקול פנייה אל טיפול פסיכולוגי בו תוכלי לברר יותר לעומק את משמעות התחושות. בירור ועיבוד רגשי מסוג זה עשוי לא רק להקל עלייך אלא גם לאפשר צמיחה והתקדמות רגשית.

ליטל

תוכלי לקבל כאן רשימה של פסיכולוגים מומחים ומתמחים להתייעצות ובחינת טיפול

אנשי מקצוע ומכונים

אור ויפרבניק

אור ויפרבניק

רחובות
חלי גאדג'

חלי גאדג'

חולון
טל משולם

טל משולם

חיפה