תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י תומר ב - 21/05/2020 21:19:04

צוות הפורום שלום רב, כבר בערך שש שנים שאשתו של סבי (אלה נישואיו השניים) סובלת ממחלה נפשית קשה, ובונסף לכך שהיא סובלת מאוד וחייה לא פשוטים, גם לסבי נגרם סבל רב, ואיכות חייו ,שלא הייתה גבוהה גם כך, ירדה משמעותית. אשתו סבלה במשך שנים ארוכות ממחלה נפשית קלה, אך עד לפני כשש שנים, הכדורים שהיא לקחה הספיקו כדיי לפתור את הבעיה. אך, פתאום, למרבה הצער, המצב השתנה ב180 מעלות, אולי הסיבה נעוצה בגיל שלה, אולי הכדורים הפסיקו להשפיע, ואולי היא פשוט הפסיקה לקחת את הכדורים לתקופה מסוימת והנזק נעשה בלתי הפיך. דבר אחד בטוח: מצבה החריף משמעותית: הדבר בא לידי ביטוי בכך שהיא שומעת קולות בראשה ומדברת איתם, צועקת פעמים רבות בעוצמות שמגיעות לטונים מאוד צורמים (אנו עדים לכך בפעמים המועטות שאנו משוחחים עם סבא בטלפון כשהיא נמצאת בבית, בדרך כלל אנחנו מקפידים לשוחח עמו שהיא לא נמצאת בבית), הצעקות גורמות למחסור בשינה גם לה, וגם לסבי שכבר זמן רב לא ישן טוב בלילה. בנוגע לעד כמה היא מסכנת אותו אני לא יכול לקבוע, למיטב ידיעתי, למעט תקרית אחת בו היא דחפה אותו, לא נרשם אירוע אלים חריג. פרט נוסף שחשוב לציין הוא, שהיא עברה כבר אשפוז של כחודש, ולאחר מכן היו חייבים את הסכמתה להמשך האשפוז, אך היא סרבה. עד כאן הבעיה הבעיה שתיארתי מאוד מסובכת, אבל יש עוד כמה בעיות שמתווספות למשוואה, והופכות את המצב למסובך פי כמה וכמה. ראשית כל, סבי ואשתו עלו בגיל מבוגר מרומניה והם מתקשים בתקשורת בשפה העברית. בנוסף, אנחנו מתגוררים במרכז, והם גרים בצפון במרחק של כשעתיים נסיעה מאיתנו, דבר שמאוד מקשה עלינו לעזור לו, כשהעובדה שהוא הם גרים בדיור ציבורי, ומעבר דירה בעייתי כרגע מבחינתם,מוסיפה שמן למדורה. יתר על כן, אחת הבעיות הכי קשות, היא שסבי מתקשה מאוד ללכת בעקבות בעיות רגליים קשות, דבר שגרם באופן פרדוקסלי, לתלות באשתו (בתקופת האשפוז שלה הוא היה במצב יותר טוב, ולכן הוא הסתדר). אשמח אם תוכלו לייעץ לנו ולשפר ולו במקצת את המצב המסובך, שכן ככל שהזמן עובר המצב נהיה יותר קשה, והפתרון לא נראה באופק. תודה מראש, תומר

תשובה: אשתו של סבא שלי סובלת מבעיה נפשית
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 23/05/2020 22:45:20

שלום תומר.

אתה מתאר מצב שהוא אכן מסובך, אך אחד הדברים שחסרו לי בתיאור שלך הוא מה היא עמדתו של סבך: איך הוא רואה את הדברים? מה הוא היה רוצה לעשות ואיך הוא היה רוצה לראות את השנים שלפניו? גם אם מדובר באדם מבוגר, חייו נמצאים בידיו (בהנחה שמדובר באדם כשיר נפשית) ואני חושבת שהדבר המכבד ביותר שאפשר לעשות עבורו הוא לנסות ולהבין מה הוא היה רוצה, ומשם להתקדם. במקביל, לאור מצבה הנפשי הקשה של בת זוגו אני חושבת שכדאי לשקול עירוב של גורמי רווחה אשר יסייעו גם לה וגם לסבך. יתכן ומגיעות לה/להם זכויות שיכולות לסייע, ויתכן שעצם מעורבותם של גורמים מקצועיים שיתרשמו ישירות מהמצב תביא להרחבת האפשרויות ודרכי החשיבה על המצב.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

איריס אברמן

איריס אברמן

ראשון לציון
איתי רוזנפלד

איתי רוזנפלד

תל אביב - יפו
מרכז אתרוג

מרכז אתרוג

חדרה
אור ויפרבניק