תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י YUI ב - 19/04/2020 16:22:17

שלום.
    הייתי בטיפול דינמי קצת יותר משנה, בשלב כלשהו בטיפול הגענו לשיח על פחד שלי מהמיניות של בני, נזכרתי שכשהיה קטן ממש, בן שלוש בערך תפסתי אותו מאונן והגבתי בחריפות לא מותאמת, הזכרון הזה ערער ממש את שלוותי וגרם לי להבין שאני מאוד חוששת מהמיניות שלו, כל הזמן אני חושבת על זה ופוחדת מכך מאוד, עד כדי כך שחששתי מהרגע שבו הוא יתבגר, לא ידעתי איך אעמוד בכך.
    כמובן לא ביצעתי בפועל שום דבר שיראה לו את זה, אך זו תחושה קבועה שלי שלא היתה מודעת עד לטיפול (כיום בני בן 13)
    לאחר שדיברנו על כך סיפרתי למטפלת שהיו פגיעות מיניות במשפחה, אך אני לא נפגעתי באופן אישי, רק הייתי מודעת למצב.
    עקב חוסר התאמה סיימתי את הטיפול עם המטפלת והתחלתי בטיפול חדש גם הוא דינמי.
    לאחרונה יש לי הרגשה פנימית חזקה מאוד שהולך לעלות לי זכרון של פגיעה מינית שעברתי ונשכחה ממני.
    אני נזכרת בדמות חסרת פנים עם כובע אפור, נזכרת לפעמים באזור שבו אולי התרחשה פגיעה, נזכרת בסבי שהיה אדם מאוד בעייתי מבחינה זו (אני יודעת שהורי היו משאירים אותי כילדה קטנה מאוד אצל סבי וסבתי ללא השגחה וסבי היה מתעלל בסבתי)
    לפעמים נדמה לי שאני זוכרת פרטים ספציפיים שסבי היה עושה לי או מבקש ממני לעשות.
    ואני לא יודעת אם זה זכרון או דמיון.
    אני מאוד חוששת שהטיפול יהפוך להיות מסע פנטזיה דמיוני במקום להיות תהליך תרפויטי.
    מה דעתך?
    אשמח אם ליטל תוכל לענות לי, כיוון שהיא מתמצאת בתחום.
    תודה רבה!

תשובה: פגיעה מינית?
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 19/04/2020 17:15:44

שלום לך.

היזכרות בפגיעה מינית בתוך טיפול, ובפרט כאשר החוויה עולה לראשונה, היא תמיד חוויה מערערת ומטלטלת מאוד. אחד ההיבטים הקשים של פגיעות מיניות בילדות הוא הערעור של התוקף את יכולתה של הנפגעת לדעת מה קורה לה ולהבין את המציאות וחוסר ביטחון זה לגבי ה"אמיתיות"של מה שקורה נוטה להתעורר גם בבגרות סביב זיכרונות הקשורים בפגיעה. במובן זה, טבעי שאת חוששת ומעלה שאלות לגבי אמיתיות הפגיעה. זה חלק מהסיפור ומהחוויה, בין אם נפגעת בעצמך ובין אם היית עדה לפגיעות בבני משפחה אחרים. כמו כן, לפחות מנסיוני, כאשר ניתן מקום בטיפול לסוגיית הפגיעות המיניות, מרבית האנשים יודעים להבחין עם הזמן בין זיכרונות ברורים לגביהם הם בטוחים לבין זיכרונות עמומים יותר. לאור כל האמור, אני מציעה להתייחס לחששות שלך לא כאל בעיה אובייקטיבית שיש לפתור ולהכריע לגבי היותה "אמת" או "פנטזיה" אלא כתוכן נפשי שחשוב שתעבדי בטיפול. אני מאמינה שעיבוד זה ירגיע את החששות ויסלול דרך לשיח טוב ועמוק, מתקף ומשמעותי, על חוויות העבר שלך, יהיו אשר יהיו.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

איתי רוזנפלד

איתי רוזנפלד

תל אביב - יפו
לימור קופר

לימור קופר

פרדס חנה-כרכור
ד"ר יגאל גליקסמן

ד"ר יגאל גליקסמן

הוד השרון
חלי גאדג'