תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י חסוי ב - 02/03/2020 13:57:36

פעם החזקתי את עצמי, אפילו בזמנים קשים מאוד. שחזרו על עצמם שוב ושוב.
    אפילו כשהטראומה היתה כ"כ עמוקה ומזעזעת, עד שהתחושה היתה שרצחו אותי נפש, ולא היה איתי אדם בעולם להחזיק, להסביר, לתקף.
    מאז עברו שנים רבות וההחזקה העצמית שלי החזיקה מעמד יפה מאוד.
    פתאום אחרי משבר, כבר מעל לשנתיים שאני לא מחזיקה את עצמי, אם אין לי החזקה חיצונית (טיפול) התחושה כ"כ קשה שאפילו פיזית אני מרגישה שקשה לי להחזיק את הגוף, תחושה שהגוף קורס.
    הקושי שלי כפול:
    גם הקושי עצמו- לא פשוט בשבילי להיות תלויה פתאום בהחזקה של מישהו אחר, וגם הקושי להסכים לזה שהנפש (זאת שאף פעם לא נתתי לה מקום, כי זה היה נראה לי מעשה של עצלנים שמחפשים תירוצים) לא נותנת לי להמשיך את החיים בלי להתייחס אליה. בלי לשלם בשבילה. ואם אני מנסה להתחמק או "לחפף" בטיפול, אני מקבלת מיד את מה שמגיע לי - כאב נפשי בלתי נסבל, תחושת פירוק וטלטול מייסרים.
    יש לי שאלה- זעקה:
    יום אחד אוכל להחזיק את עצמי בחזרה? זה הגיוני שזה יקרה אפילו שכבר שנתיים אני לא מסוגלת להחזיק את עצמי?
    (המטפלת לא ממליצה על טיפול תרופתי)

תשובה: החזקה עצמית
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 03/03/2020 09:15:33

שלום לך.

אני יכולה לדמיין כמה מפחיד, אפילו מבעית, עבור מישהי שלמדה להחזיק את עצמה בכוחות עצמה לנוכח אירועים מזעזעים, להיות תלויה ונזקקת. זאת נשמעת כמו רעידת אדמה, שינוי שהופך על פיו את העולם שהכרת, ובהתאם מלווה בחרדה עצומה, טלטלה וכאב נפשי. ויחד עם זאת, אני שומעת בתוך הפחד והכאב גם את התקווה שהטיפול והחזקה שבו יאפשרו לך לחזור להחזיק את עצמך, ואולי אפילו באופן טוב ועמוק יותר, ללא הכחשה והתנתקות מחלקים בתוכך. במקום הזה, אני חושבת שיש הרבה תקווה. אני חושבת שהחזקה עצמית הנוצרת בלית בריה, כפי שנשמע חווית בעברך, שונה מאוד מהחזקה עצמית הנבנית לאחר החזקה הנוצרת בקשר עם אדם אחר. במובן זה, אני נוטה להאמין שהאפשרות שאת נותנת לעצמך להישען על המטפלת ולתת לה להחזיק אותך תתפתח ותצמיח בסוף את האפשרות להחזקה עצמית עמוקה וטובה. זה יכול לקחת זמן וכאב, אבל לא הייתי מתייאשת.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

עדנה מן

עדנה מן

מודיעין-מכבים-רעות
ניר כהן ארזי

ניר כהן ארזי

רמת השרון
טל יהודה

טל יהודה

רעננה
עמית נאור