תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י בעילום שם ב - 16/02/2020 16:12:13

אני מרבה לחשוב על שיחות שהיו לי בעבר שלא אמרתי בהם דברים מדויקים או שהסתרתי דברים חשובים ובכך יצאתי שקרנית. וגם שיקרתי.

הדבר גרם לי להראות לא טוב ושקרנית אבל מצד שני אני כל הזמן מצדיקה את עצמי שאני גם כן בסדר במובן מסוים. אני מרבה להתחרט על זה וכל הזמן זה עולה לי במחשבות וגורם לי לבכות.

הדבר היה לפני שנים. אני מתחרטת שלא אמרתי כך וכך . הדבר גרם גם לי אישית נזק רב.

רציתי לברר (במידת האפשר לפי התאור- בתקווה שהתאור מספיק מובן) האם זו מחשבה טורדנית או שזה יסורי מצפון? האם עליי לטפל בזה או לפתור את זה בדרך הגיונית כלשהיא אחרת?

אשמח לתשובה מקצועית!

תשובה: מחשבה טורדנית או יסורי מצפון?
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 16/02/2020 23:43:19

שלום לך.

הגבול בין מחשבה טורדנית לבין עיסוק יתר ברגשות אשמה הוא דק, ולצערי אני לא מרגישה שאני יכולה לקבוע באיזה מהמקרים מדובר דרך הפורום בלבד. יחד עם זאת, מאחר ונשמע שהדגש הוא על נקיפות המצפון, האשמה והפגיעה בערך העצמי, ולאור הסבל המשמעותי שניכר בדברייך, אני מציעה לפנות אל טיפול פסיכולוגי בגישה פסיכודינמית בו אפשר יהיה להבין יותר לעומק את מקור הקושי. בין אם מדובר במחשבה טורדנית "לפי הספר" ובין אם מדובר בחווית אשמה מכאיבה, בשני המקרים לחוויה זו יש ככל הנראה שורשים רגשיים לא מודעים המעוררים סבל רב ולכן טיפול יכול לסייע ולהקל הן בהתמודדות עם ה"סימפטום"  הטורדני והן בהתמודדות עם גורמי העומק שתחתיו, אשר אולי משפיעים גם על היבטי חיים נוספים בחייך. 

ליטל

תוכלי לקבל כאן רשימה של אנשי מקצוע המתמחים בטיפול נפשי להתייעצות ובחינת טיפול

אנשי מקצוע ומכונים

מרכז אתרוג

מרכז אתרוג

חדרה
עמית נאור

עמית נאור

תל אביב - יפו
ליאת טייר

ליאת טייר

קרית טבעון
איתי רוזנפלד

איתי רוזנפלד