תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י אביגיל ב - 29/10/2019 15:15:17

גיליתי שחברה טובה שלי משקרת ללא הפסקה על כל פרט קטן או גדול בחיים שלה, היא כנראה עברה טראומה בילדותה ואני רוצה לעזור לה, אני מפחדת לעמת אותה עם הדברים כי לפי מה שאני מבינה היא בכלל לא מבינה שהיא משקרת היא חיה במציאות מדומה שהיא בנתה לעצמה, וכנראה מפחדת להתעמת עם האמת לגבי מה שעברה בילדותה, אני רוצה לדעת איך לפעול

תשובה: שקר פתולוגי
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 30/10/2019 12:22:47

שלום אביגיל.

יש הבדל משמעותי בין שקרים שאדם מספר מתוך מודעות לשקר לבין מצב של "מציאות מדומה" בה האדם משקר לעצמו באופן עמוק ומהותי אשר פוגע במידת מה במידה בה האדם רואה נכון את המציאות. במקרה הראשון, אם הקשר ביניכן קרוב, אפשר לומר בעדינות שאת דואגת לה מאחר ואת שמה לב שלפעמים קשה לה לומר ולחשוף את האמת, כל עוד את מקפידה לא להישמע ביקורתית אלא להביע את דאגתך. במקרה השני, אם את מרגישה שיש פגיעה של ממש בתפיסת המציאות, אני מסכימה איתך שלא כדאי לעמת כי עימות יכול להיות מערער מדי.

בכל מקרה, בכל אחד מהמקרים אני חושבת שכדאי לסייע לחברתך לפנות לטיפול פסיכולוגי. כדאי אולי להתחבר לאזורי סבל ומצוקה (אם או בלי שקר לשקרים) ולעודד אותה לפנות לטיפול ולקבל עזרה. מאמינה שבתוך טיפול גם נושא השקרים ייחשף ויטופל.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

שנהב שטיין

שנהב שטיין

תל אביב - יפו
חלי גאדג'

חלי גאדג'

חולון
פז חיט

פז חיט

כפר סבא
יזהר עירון