תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י אלמונית ב - 24/10/2019 07:57:04

שלום לכם.
    רציתי להתייעץ איתכם בקשר לאימא שלי. אבא שלי חולה בדמנציה קשה,אימא שלי קורסת מדיכאון אתמול התמוטטה נפשית. אני מבינה מה קורה לאימא שלי כי גם אני עברתי בעבר טיפולים וצמחתי אבל האחים שלי לא מבינים את זה. אימא שלי לא רוצה לקבל עזרה בשום אופן שדיברתי עם האחים שלי הם אמרו אין מה לעשות אימא לא רוצה לקבל עזרה זה עניין שלה. אני גרה עם ההורים ואני רואה הכל מה שקורה בבית. אימא שלי במצב נפשי גרוע האחים שלי לא רוצים להוציא את אבא שלי מהבית בדמנציה מתקדמת הם לא רואים מה שקורה בבית הם אומרים לי עם אימא לא רוצה לקבל עזרה זה בעיה שלה. אני חושבת אחרת שגם עם אימא לא רוצה עזרה היא חייבת לקבל עזרה אני דואגת לה מאוד. האחים שלי לא רוצים שאתקשר לאף רופא אבל אני בהתנגדות אליהם מאוד רוצה לשתף את את הרופא משפחה לפחות במה שעובר על אימא שלי. אתמול אימא שלי התמוטטה נפשית אני מבינה את המצב שלה יותר מהאחיות שלי אני יודעת מה אימא שלי עוברת ואני כל כך רוצה לעזור לה אני לא רוצה לראות אותה קורסת היא אישה בת 74 לא צעירה אני קיבלתי בלי שום קשר בעבר עזרה נפשית וצמחתי מזה אני רוצה שאימא שלי תתחזק יש לי בעיה עם האחים שלי בעיה קשה שהם לא מוכנים שאתקשר לאף רופא כדי לעזור לאימא קשה לראות את הסיטואציה שאימא שלי עוברת שוב האחים לא רואים את זה אני רואה אני כל כך רוצה להתקשר לרופא ולדבר איתו ולהסביר לו שאימא שלי צריכה עזרה הבעיה שהאחים שלי מתנגדים אבא שלי לא מזהה את אימא שלי לא מזהה אותי לדעתי צריך להוציא אותו מהבית אבל אימא שלי לא מסכימה האחים שלי לא מסכימים זאת בעיה קשה לראות את אימא שלי במצב כזה קשה אני דואגת לה אימא שלי מצד אחד לא רוצה שום עזרה אבל היא מתמוטטת נפשית אני אומרת שוב האחים שלי לא רואים את זה אני רואה את זה. אני יודעת שעם יוציאו את אבא שלי מהבית ואימא שלי תקבל עזרה היא תצמח קשה לראות את הסיטואציה במצב כזה אני רוצה לעזור לה מאוד למרות שהאחים שלי מתנגדים שאתקשר לרופא משפחה ואימא שלי לא רוצה עזרה אני ממש רוצה להתקשר לרופא ולדבר איתו אבל בגלל האחים שלי אני לא מתקשרת לרופא. זה סיטואציה מאוד קשה האחים שלי לא מבינים אני מבינה קצת יותר אנא תעזרו לי עם אפשר ותציעו לי מה לעשות במצב כזה? האם בלי רצון של האחים להתקשר לרופא? איך אני יכולה לעזור לה? אני מאוד מודה לכם על עצתכם ועזרתכם בנושא יום נפלא

תשובה: אימא שלי חייבת עזרה דחופה
    נכתב ע"י יעל ימיני ב - 24/10/2019 12:21:57

שלום לך,

נשמע שהחוויה איתה את מתמודדת מציפה רגשות שונים ומורכבת להתמודדות. מצבו של אבא משפיע על כל בני הבית ונראה שאת מאוד מעורבת ומגויסת לתמיכה בשני ההורים. מצד שני, אמך אישה מבוגרת, וכל עוד אין סכנה ממשית לחייה יש צורך לכבד את רצונה. אני לא בטוחה שאני מבינה למה הכוונה ב״התמוטטות נפשית״, אבל אם יש סכנה אובדנית, כמובן שמוטל עליך לפנות לעזרה. אך אין סכנה שכזו, ובהנחה שהיא אינה מעוניינת בעזרה נפשית, אפשר לדבר איתה ברוגע וברוך ולנסות להבין ביחד איתה מהיכן מגיעה ההתנגדות, אך לא ניתן להכריח אדם לקבל עזרה אם אינו מעוניין בכך. אם הרגשת שטיפול עזר לך בעבר, אולי תוכלי את לפנות להמשך טיפול בו תוכלי לעבד את החוויות שאת חווה בבית ומול האחים ולחשוב ביחד עם איש טיפול מקצועי כיצד תוכלי לתמוך בהוריך בצורה הטובה ביותר בתקופה זו של חייהם. גם אם יש התמודדות מורכבת בבית, כדאי שלא להזניח את עצמך בדרך ואת הבריאות הנפשית שלך, שכן מצב שכזה יכול להיות מאוד שואב נפשית. 

בהצלחה,

יעל 

תוכלי לקבל כאן רשימה של אנשי מקצוע להתייעצות ובחינת טיפול

אנשי מקצוע ומכונים

פז חיט

פז חיט

כפר סבא
לימור קופר

לימור קופר

פרדס חנה-כרכור
טל משולם

טל משולם