תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י שרון ב - 21/09/2019 11:20:38

שלום,
    אימי נשואה ובשנים האחרונות הופכת להיות בלתי נסבלת
    תמיד הייתה כוחנית אך לאחרונה מנסה לעשות ריגשי גם לנכדייה, אצייו שכל ילדייה דיברו איתה על העניין והיא טוענת שהיא בסדר גמור.
    נכדייה כולם בוגרים, היא מתקשרת אליהם ודורשת שיגיעו יותר לבקר (הם מבקרים אותם) אך שום דבר לא מספיק לה.
    לאחרונה נודע לי מילדיי שהיא מנסה להיות חברה שלהם ומתחקרת אותם על בניי זוג וכו ,מסתבר שעושה זאת גם לאחינים שלי
    מה לעשות?זה גורם לכולם לקחת צעד אחורה.
    היא משועממת ומתוסכלת, אבי חולה ואינה עושה מה שמתחשק לה .תודה

תשובה: אמא כוחנית ושקרנית
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 22/09/2019 12:16:20

שלום שרון.

נשמע מדברייך שאת מזהה הן את מצוקתה של אמך ואת הקושי שעל הרקע שלו מגיעה התנהגותה, והן את אי הנוחות שהיא גורמת לך ולשאר בני המשפחה. לאור זאת אני מציעה לפעול בשני כיוונים- ראשית, לבדוק היכן את יכולה לסייע לה לשפר את חייה- לעודד פעילויות פנאי וקשרים חברתיים מחוץ למשפחה, למשל, או להציע פנייה לטיפול פסיכולוגי שיציע תמיכה בתקופת חיים מורכבת זו. כמו כן, כדאי לנסות ולהעביר לה מסר שהיא רצויה, ובכך אולי להפחית את הלחץ שהיא מפעילה כדי לייצר תחושה זו. במקביל, אני מציעה להתמקד בינך לבינך בהבחנה בין מה שנתון לשליטתך ומה שלא. סביר להניח שלא תוכלי לשנות באופן עמוק את אישיותה של אמך, ולכן כדאי "לבחור את הקרבות" בקפידה, ולחשוב מהם המקומות בהם חשוב לך להציב גבול ומהם המקומות בהם, על אף אי הנעימות, את נכונה לשאת את התנהגותה. בהתאם, תוכלי להנחות גם את ילדייך כיצד לנהוג מולה.

סביר להניח שכיוונים אלו לא יעלימו את הקושי, אך אולי יאפשרו לשאת אותו עם יותר סבלנות למגבלותיה של אמך.

ליטל

תוכלי לקבל כאן רשימה של אנשי מקצוע להתייעצות

אנשי מקצוע ומכונים

יזהר עירון

יזהר עירון

תל אביב - יפו
ענת דפנא

ענת דפנא

רעננה
עדי אלחדף

עדי אלחדף

רמת גן