תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י ענבל ב - 08/12/2018 19:30:36

שלום,
    אני יודעת שזו פנייה קצת חריגה, אבל אשמח לסיוע.
    בעלי היקר, שיחיה, כבר שנים לא בקשר עם אימו הביולוגית.
    לאחר תהליך גירושין קשה מאד בין אביו לאימו כשהיה בערך בן 14- "לקח את הצד" של אביו ומאז יש ממש שנאה בינו לבין אימו.
    יותר מכך- עם אחותו הקטנה ש"לקחה את הצד" של האם הוא גם לא בקשר- רק משום החשש שהיא תחזיר אותו לקשר עם אימו.
    לצורך העניין- האם ואחותו לא היו בחתונתנו, אני אינני מכירה כלל את אימו, ושני ילדינו הקטנים גם הם אינם מכירים אותה.
    כשהיה בערך בגיל 18- אביו נישא בשנית לאישה חדשה.
    מאחר וכבר היה "בוגר", וגם מאד קשור לאביו- אביו היה נוהג לשתף אותו גם בריבים בינו לבין האישה החדשה, מה שגרם לדעתי לניכור שלו גם ממנה (למרות שהם עדיין נשואים והיחסים ביניהם תקינים לחלוטין), ובעקבות כך- מאז שעברנו לגור יחד- הקשר שלנו איתם גם הלך לאיטו והתנתק, עד לשנה האחרונה- שכעת אין לנו כלל קשר למשפחה שלו (גם לא לאביו, אליו היה מאד קשור!).
    יש לי תחושה שהכל נובע מתוך הניכור שחווה לאימו בילדות ומהצורך שלו לגונן על אביו- גם מאימו וגם כיום מהאישה החדשה.
    השנאה העמוקה הזו לאימו והסיבות הלא הגיוניות שמצא בכל פעם כדי להסביר את הכעס שלו גם כלפי האישה החדשה של אביו- היו מאז ומתמיד מוזרות וזרות לי, אבל אחרי שצפיתי בפרק השני של תוכנית "קשר השתיקה" של צופית גרנט- נפלו לי כל האסימונים במוח והכל התחבר. הפרק כולו הרגיש כאילו נכתב על בעלי (לפחות לפי פיסות המידע שאני מכירה מהסיפור. הוא מאד לא אוהב לדבר על זה).
    לאחרונה, לשמחתי, הצלחתי להביא אותו להבנה שהוא צריך איזשהו טיפול נפשי, פסיכולוגי ושזה יכול לעזור לו (אחרי שנים שהתעקש שאינו צריך זאת).
    הבעייה היא שזה חייב להיות הצלחה בפעם הראשונה- כי מהיכרותי איתו- אם זה לא ירגיש לו מתקדם תוך מס' פגישות בודדות- הוא לא ייתן לתהליך הזדמנות שנייה. לפחות לא בזמן הקרוב...
    אז מתנצלת על החפירה, אבל מקווה שאולי פה אמצא סיוע.
    ממש מבקשת המלצה למטפל/מטפלת, שמתמחים בניכור הורי ובהשפעות *ארוכות טווח* שיש לכך על הילד (היום הוא כבר בן 30, זה אומר כ- 15 שנה של ניכור הורי מאימו + כשנה של ניכור מאישתו החדשה של אביו וכתוצאה מכך, בפועל גם מאביו).
    האם אפשר לקבל המלצה על מישהו/מישהי לא פחות ממעולה בתחום?
    עדיף באיזור אשדוד, אבל רדיוס של כל גוש דן והשפלה תופס.
    תודה רבה מראש ⁦❤️⁩

תשובה: סיוע לבעלי- מנוכר הורית
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 09/12/2018 16:54:16

שלום ענבל.
    לצערי איני מכירה מטפל/ת אשר מתמחה בתחום של ניכור הורי אך אני תוהה, למרות כל מה שכתבת, האם הכרחית התמחות בתחום זה. את אמנם ממקדת- ואולי בצדק- את הקשיים של בעלך בקשר עם אמו אך בדרך כלל, השיח בטיפול הנפשי מתהווה סביב החוויה הרגשית של המטופל בהווה, ואילו הקישור לעבר נבנה בהדרגה. במובן זה, אני חושבת שיותר חשוב מהתמחות בתחום הניכור ההורי הוא החיבור שיווצר עם המטפל/ת- ברגע שיווצר חיבור טוב המבוסס על שיח רגשי שירגיש לבעלך נוגע ומשמעותי, המוטיבציה לקשר הטפיולי תגדל. לצד זאת, כדאי לקחת בחשבון שאם עיקר הצורך בטיפול בא ממך ולא ממנו, סיכוייו של הטיפול אינם גבוהים מלכתחילה. במקרה זה, אולי כדאי לשקול דווקא פנייה לטיפול זוגי משותף כדי לחשוב על הקשרים והתפקוד המשפחתי לאור הנתק ממשפחת המקור, ולתת מקום הן לרגשותייך והן לרגשותיו של בעלך סביב הנושא.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

בן פדידה

בן פדידה

חיפה
טובה בן צבי מרק

טובה בן צבי מרק

תל אביב - יפו
נדב כרמון

נדב כרמון

תל אביב - יפו
דפנה מטרי