תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י מיכל ב - 21/09/2023 12:16:18

שלום רב, לפני כ-4 שנים פניתי לטיפול פסיכולוגי אצל פסיכותרפיסטית. עשיתי זאת בעקבות חרדות ודיכאון שחוויתי. נקשרתי מאוד למטפלת שלי. יש לי הרבה חסכים וכאב שקשורים לאמא שלי. ופתאום מצאתי דמות אוהבת וטובה שחומלת עליי ודואגת לי. עם הזמן הקשר הטיפולי הפך לחם מאוד. ביקשתי ממנה חיבוק והיא הסכימה. זה הפך להרגל קבוע של חיבוקים והחזקת ידיים בסוף כל מפגש. הייתי שולחת לה הודעות בווטסאפ והיא הייתה עונה לי בחום ודאגה. הייתי מאוד פתוחה איתה ושיתפתי אותה ברגשות שלי. אפילו אמרתי לה שאני רוצה שתאמץ אותי. היא טיפלה בי שלוש וחצי שנים בהם ממש פרחתי והשתנתי לטובה. התחלתי לעבוד שוב והחרדות עברו ממש. בתקופה האחרונה היא פתאום הביעה רתיעה מהחזקת הידיים. היא אמרה לי שזה משהו אישי אצלה והיא רוצה להפסיק. ואז החליטה להפסיק את החיבוקים ולצמצם את ההודעות. מאוד כעסתי וביקשתי הדרגתיות. היה לי ממש קשה עם השינוי הקיצוני. היא לא הסכימה להתפשר. היה לי ממש קשה להגיע למפגשים כי חוויתי בהם דחייה ונטישה שלה אותי. החלטתי לסיים את הטיפול מתוך כאב עז שחשתי. היא התייחסה אלי בקרירות מאוד בתקופה זו. וזה רק הגביר את הכאב. בסוף, התחרטתי וביקשתי להישאר- אך היא לא הסכימה. הגעתי למפגש פרידה בו התחננתי להמשיך בטיפול. ידעתי שמפריע לה ששלחתי הודעות מרובות בטלפון. הייתי מסוגלת לא לעשות זאת. אך היא סירבה לי בנחרצות. במפגש הפרידה היא כתבה לי מכתב שבו כתבה שאני זקוקה למצע החזקה אינטנסיבי יותר שהיא לא יכולה לספק לי. ביקשתי ממנה אפשרות לחזור בעוד כחצי שנה והיא הסכימה. עברו כ4 חודשים ושלחתי לה מייל ובו אני מבקשת לתאם פגישה. היא שללה אותי וכתבה שזה לא מקצועי לחזור אליה ואני צריכה טיפול אינטנסיבי יותר. רק לציין שהייתי מטופלת אצלה פעמיים בשבוע למשך יותר משלוש שנים. אני שבורה ועצובה.היא מאוד מאוד חסרה לי. אני מתגעגעת לטיפול וליחס החם שקיבלתי ממנה. אני מרגישה ממש חווית נטישה ממנה. מה אפשר לעשות? אני ממש זקוקה לעזרה. אני לא רוצה ללכת למטפלים אחרים כי אני רוצה ללכת רק אליה. היא מכירה אותי לעומק ואת כל הרקע שלי. אני אשמח לעצתכם בנושא.

תשובה: המטפלת שלי לא רוצה לטפל בי
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 26/09/2023 13:33:36

שלום מיכל.

אני מצטערת לשמוע על החוויה הקשה, ויכולה לדמיין כמה מייסרות יכולות היות תחושות כאלו של נטישה. לצד זאת, נשמע מדברייך שהטיפול הגיע למבוי סתום, מאחר והמטפלת חשה כי היא אינה מסוגלת עוד להציע לך טיפול מקצועי. את אמנם חווה זאת כנטישה, אך אני מציעה להתייחס ברצינות רבה לתחושה זאת של המטפלת: כאשר מטפל אחראי ומסור חש ואומר בבירור כי הוא לא יכול לעשות עבודה טובה בנקודה מסוימת של הטיפול, כנראה שזה המצב, למרות הכאב הכרוך בכך. לכן,  כפי שאני רואה זאת,ניצבות בפנייך שתי אפשרויות. האחת היא להמשיך להתייסר בחווית הנטישה-דרך המשך הפניות למטפלת או דרך חזרה לטיפול אצלה, אם היא תעתר לבסוף, למרות שהיא יכולה להיות שם עבורך במלוא מובן המילה. אפשרות שניה היא לאזור כוחות ולפנות לטיפול חדש אשר יסייע לך להתמודד הן עם החוויה הקשה של סיום הטיפול והן עם קשיים אשר הביאו לצורך בטיפול מלכתחילה. הדרך השניה ורשת "סוויץ'" משמעותי, וקשה, אך יש בסופו תקווה. וזכרי, שהיכולת ליצור קשר עמוק ומיטיב היא שלך, ותלווה אותך גם במפגש עם מטפלת אחרת. 

אל תוותרי על האפשרות לעזור לעצמך.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

עמית נאור

עמית נאור

תל אביב - יפו
איילת עדי שדות

איילת עדי שדות

גבעתיים
לימור קופר

לימור קופר

פרדס חנה-כרכור