תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י משה ב - 18/09/2023 23:31:59

היי, אני נשוי כ20 שנים ועם ילדים ,ולאחרונה התחלתי לחשוד שלאשתי יש הפרעת אישיות גבולית.שנים חייתי בהבנה שכל מערכות היחסים בין איש לאישה קיצוניות באופן קבוע,ושאני לא בסדר תמיד,אבל מספר ארועים הובילו אותי לחשוד שיש לאשתי הפרעה נפשית.בהתחלה חשבתי שהיא נרקסיסטית(כי היא עונה על הרבה קריטריונים של נרקסיסט) , אבל לאחרונה אני מבין יותר ויותר שהיא עונה על כמעט כל הקריטריונים של הפרעת אישיות גבולית (התקפי זעם, דימוי עצמי שואף לאפס, חרדת נטישה,תחושה שהכל חרא ואז שהכל מעולה בחיים, ועוד),בנוגע לנסיונות אובדניים לא ידוע לי שהיא מנסה.העניין הוא שהיא בטוחה שהכל בסדר גמור אצלה וכל מי שסובב אותה זקוק לטיפול,והיא לא מוכנה בכלל לשמוע על ללכת לטיפול,שזה מאפיין דווקא נרקסיסטים שלא רוצים ללכת לטיפול. אני די מבולבל ואין יותר מיומיים שהיא לא מתפוצצת עליי או על הילדים בחוסר פרופורציה מוחלט ביחס למה שקורה בבית.הילדים נפגעים ממנה ודי סולדים ממנה ,מה גם שהם חווים תחושת אשמה תמידית שהם לעולם לא יוכלו להיות טובים עבורה במידה מספקת.
    Help!

תשובה: חשד להפרעת אישיות גבולית
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 21/09/2023 09:17:05

שלום משה.

בין אם בת זוגך אכן עונה לקריטריונים של הפרעת אישיות כלשהי ובין אם לא, נשמע מדבריך שהמצב הזוגי והמשפחתי מתסכל ומכאיב עבורך, ושאתה מעוניין בשינוי. מאחר וזוגתך אינה מעוניינת בטיפול, אני מציעה לשקול שני כיוונים: האחד הוא טיפול זוגי/הדרכת הורים אשר יאפשרו לכם לבנות יחד מערך תקין ומיטיב יותר. במקרים רבים, אנשים שלא מוכנים ללכת לטיפול בעצמם מוכנים לשתף פעולה עם התערבויות מקצועיות אשר מכוונות לתת מענה לשאר בני המשפחה, ולא רק להם עצמם. אפשרות נוספת היא לפנות לטיפול בעצמך. במסגרת טיפול תוכל גם לפתח אסטרטגיות התמודדות טובות ויעילות יותר, וגם להבין יותר לעומק האם וכיצד אתה עצמך משפיע על כך שהמצב נותר ללא שינוי. הבנה מסוג זה מביאה לא פעם לנקיטת עמדה ופעולות אשר יכולות להביא לשינוי משמעותי.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

איילת עדי שדות

איילת עדי שדות

גבעתיים
ד"ר איה גולן

ד"ר איה גולן

תל אביב - יפו
יערה גרוס

יערה גרוס

תל אביב - יפו
טובה בן צבי מרק