חיפוש

הסופר אגו והתהליך הטיפולי

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

כתב עת מקצועי לפסיכותרפיה, גיליון 24/16

התפתחות הסופר אגו | הקשר בין הסופר אגו הפרימיטיבי למצבים פתולוגיים | השפעות הסופר אגו של המטפל והמטופל על שינויים נפשיים ועל תהליך ההדרכה ועוד על הסופר אגו והשפעותיו על התהליך הטיפולי

הגיליון הנוכחי יעסוק בסופר אגו והתהליך הטיפולי, אך אנו שמחים לפתוח אותו בהצגת פרק מיוחד בפודקאסט של ד"ר ארנון רולניק, בו הוא מראיין את עמוס עוז - "עמוס עוז עוזר לי להבין". כמו כן, אנו מביאים לכם את סקירת ההרצאה "מחקרים בנושא טיפולים פסיכודינמיים לטיפול בדיכאון עמיד" אותה סקר יותם פלג.

***

פרויד תיאר את הסופר אגו כאחת מאבני הבניין של הנפש, והדגיש את השפעותיו על התפקוד הנורמלי והפתולוגי של האדם.

בהתאם, במאמרו פורץ הדרך "טבע הפעולה הטיפולית בפסיכואנליזה", Starchy הדגיש כי שינויים החלים בטיפול במבנה הסופר אגו הם הבסיס להשגת שינוי נפשי יציב ומעמיק.

בגיליון זה נציג מקבץ מאמרים אשר עוסקים בקשר שבין הסופר אגו, מצבים פתולוגיים והשגת שינוי נפשי בפסיכותרפיה.

Malcolm מציג במאמר הבניית ותפקוד הסופר אגו סקירה של האופן בו מתעצב הסופר אגו בשנות הינקות והילדות.

Sweet דן בקשר בין סופר אגו פרימיטיבי למצבי פתולוגיה שונים, ומצבי התמכרות בפרט, במאמר אובייקטים פנימיים והרס עצמי: דיסוציאציה, פיצול ותפקיד הסופר אגו הפרימיטיבי בהתמכרויות.

Symington, במאמר אקט החופש של האנליטיקאי כגורם שינוי תרפויטי, מציג תיאור מקרה אשר מתאר את התקשורת בין הסופר אגו של המטופל לזה של המטפל, ואת האופן בו תקשורת זו הינה רלוונטית לקשיים הנפשיים של המטופלת ולשינויים שהתאפשרו בתהליך הטיפולי.

הסופר אגו קשור באופן הדוק לחוויות של אשמה וחרטה ובהתאם, כותבים שונים עסקו באופן בו אשמה מחלחלת אל התהליך הטיפולי.

Hepburn מתמקדת במאמר אשמה כמכשול לשינוי נפשי בחווית האשמה של מטופלים, ואילו כותבים אחרים התמקדו בהשפעת האשמה של מטפלים על התהליך הטיפולי: Bierenbroodspot דן בנושא במאמר בושה, אשמה וכפרה של מטפלים ו- Alonso& Rutan דנים בו במאמר בושה ואשמה בהדרכה בפסיכותרפיה.