חיפוש

התעדכנו במאמרים חדשים מהספה בבית

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

תגובות הוריות ליציאה מהארון של הילד | פסיכותרפיה בילדים עם לקויות למידה | שימוש במוליכות חשמלית בפסיכותרפיה | במי מטפלים בטיפול זוגי? | סקירת הספר טראומה והטיפול בה |

כל שבוע מתפרסמים בעמוד המאמרים המקצועיים של פורטל בטיפולנט מאמרים חדשים, פרי עטם של חוקרים ומטפלים ישראליים מובילים בתחום הפסיכותרפיה. לקראת תחילתו של חודש אוגוסט, איגדנו עבורכם מאמרים חדשים שהתפרסמו בחודשים האחרונים בפורטל.

במאמרו המרתק תגובות הוריות ליציאה מהארון של ילד, מתאר פרופ' גארי דיימונד כיצד יציאה מהארון של בת או בן עשויה להיות אירוע משנה חיים עבור הורים רבים. בהקשר זה, הוא מתאר פרוייקט טיפולי ומחקרי ייחודי אשר מציע טיפול ממוקד יחסים עבור צעירים להט"בים והוריהם.

זאת ועוד, במאמרה החשוב פסיכותרפיה בילדים עם לקויות למידה: "שני כדורים וקלף אחד מנצח" יהודית מור דנה בעקרונות בטיפול בילדים עם לקויות למידה כפי שהתגבשו במרכז הייעודי לכך בשפ"ח ירושלים תוך הצגת המודל של פלומבו (2001), ומדגימה היבטים של עבודה פרטנית, עבודה עם הורים ועם מערכת בית-הספר באמצעות דוגמא טיפולית מרחיבת-דעת.

במאמרם חשמל זורם בכפות ידיך: כיצד ניתן להשתמש במדידת המוליכות החשמלית בכפות הידיים במהלך פסיכותרפיה, מציגים מוטי עמירם ואסף גיטלר את השימוש בכלי טכנולוגי ייחודי בתהליכי פסיכותרפיה, המסייע בפענוח "שפת הגוף הפנימית" של המטופל. הכותבים מתייחסים גם לקשר ההדוק שבין הגוף והנפש, ומביאים ממצאים מחקריים עיקריים בתחום.

ממה בנויה הסובייקטיבית הזוגית וכיצד היא מופיעה בקליניקה? שאלה זו נבחנת ונענית על ידי ד"ר שלמה זלוטניק במאמרו במי מטפלים בטיפול זוגי?, תוך הצגה של מודל עבודה אינטרסובייקטיבי וממוקד לטיפול דינאמי זוגי.

לאחרונה סקרה נטלי מויאל את ספרו החדש של מיקי דורון טראומה והטיפול בה, אשר מציע מבט מקיף לסוגים השונים של אירועים טראומתיים ולהתפתחותן של תגובות נפשיות לאורך זמן. הספר מאגד בתוכו את שיטות הטיפול הנפוצות ביותר מתחום הטיפול בטראומה וכן הצעות יישומיות המיועדות למטפלים.

לסיום, בטיפולנט הוא בית מקצועי לאנשי הטיפול בישראל. בית אינו רק מקום בעל מאפיינים פיזיים אלא גם רווי במשמעות רגשית וסמלית. במאמר מערכת בנושא הבית כמקום וכמטאפורה לנפש: בעקבות סדרת האיורים "ארכיאטריה" מובאת התייחסות לאמנות של פדריקו בבינה תוך דיון בתיאוריות שעוסקות בקשר בין הבית הפיזי לבין הבית הפנימי.