חיפוש

מערערים את ההנחות של הפסיכותרפיה הקלאסית

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

כתב עת מקצועי לפסיכותרפיה
גיליון 21/18

איך מכריעים בין טיפול פרטני לבין טיפול קבוצתי בילדים? | הדיאלוג הטיפולי בין האישי לתחבולתי | טיפול בריצה – שימוש בריצה ככלי תרפויטי בשדה הטיפולי | טיפול רגשי במים: מקבץ מקטעים מהספר "מים עד נפש"

מערערים את ההנחות של הפסיכותרפיה הקלאסית


בכל שבוע מתפרסמים בעמוד המאמרים המקצועיים של פורטל בטיפולנט מאמרים וראיונות חדשים, פרי עטם של חוקרים ומטפלים ישראליים מובילים בתחום הפסיכותרפיה. לתחילתו של חודש יוני, איגדנו עבורכם מקבץ מאמרים חדשים ומסקרנים, אשר התפרסמו בחודשים האחרונים בפורטל. אנו מקווים שאלה יעשירו את עבודתכם הקלינית והמחקרית.

לאחרונה ביקשו ענת פלג ועמית וולק לתרגם את ניסיונם הקליני העשיר בהנחיית קבוצות טיפוליות בכדי לענות על השאלה "איך מכריעים בין טיפול פרטני לבין טיפול קבוצתי בילדים?". המסגרת הטיפולית היא בחירה מהותית העומדת בפני הורים, צוותים חינוכיים ומטפלים רבים, אך ללא קריטריונים סדורים בנושא, בחירה זו נעשית לא פעם באופן שרירותי וכתלות בצורכי המערכת. הכותבים מתייחסים למאפיינים שונים של התנהגות הילד אשר עשויים לסייע בהתאמת הטיפול הנכון עבור המטופל, ומלווים את ההסברים בתיאורי מקרה מפורטים.

זאת ועוד, במאמרה הדיאלוג הטיפולי בין האישי לתחבולתי, בוחנת איילה יפת-שילוני את הנטייה של מטפלים לעשות שימוש בתחבולות ומניפולציות שונות בפרקטיקה הקלינית. לצד תיאורי מקרה עשירים, מציעה יפת-שילוני כי גורמים שונים באישיותו של המטפל, בניסיונו הטיפולי וכמובן ביחסי ההעברה, עשויים כולם להוביל אותנו לבצע מניפולציות באופן שאינו עולה בקנה אחד עם טובת המטופל או עם העמדה המקצועית השקולה. המאמר מזמין מטפלים צעירים וותקים כאחד להתבוננות עצמית מחודשת במצבי כשל או מעורבות לא מותאמת בהם לקחו חלק, ומזכיר לנו כי אין הם טובים או רעים מטבעם, שכן איכותם מותנית באופן השימוש בהם.

במאמרו הייחודי טיפול בריצה – שימוש בריצה ככלי תרפויטי בשדה הטיפולי, מתאר אמיר וייס את היתרונות שיכולה להציע ריצה משותפת עם המטופל לתהליך של שינוי רגשי. וייס סוקר ידע תיאורטי ומחקרי נרחב אודות השילוב של פעילות גופנית בטיפול, ומביא מניסיונו העשיר כפסיכולוג קליני העושה שימוש בריצה, ככלי המקדם שינויים ובדפוסי החשיבה בדימוי העצמי של המטופל. זאת ועוד, הוא מתייחס לסוגיות אתיות ובין-אישיות ייחודיות אשר עולות, מטבע הדברים, עקב היציאה מהסטינג הטיפולי המסורתי.

לסיום, וברוח הניסיון להרחיב מעט את ההגדרה של הקליניקה הטיפולית, נזמין אתכם להתרשם ממאמרן של אוסי שטיין ויעל אונגר ארנוב טיפול רגשי במים: מקבץ מקטעים מהספר "מים עד נפש". הכותבות מתארות כי הטיפול במים עשוי לתרום במיוחד לאנשים במצבי חיים מורכבים או לאלה החווים קשיים וורבליים, כמו גם למטופלים שלא הצליחו להיתרם מטיפול שיחתי קלאסי. כמו-כן, נידון בהרחבה תפקידם של המים כמרחב תרפויטי אידיאלי לטיפול במצבי שכול, לצורך לעיבוד עמוק של חוויית האבל.