חיפוש

לשאת, להחמיץ, להתאבל: התלבטות וקבלת החלטות בחדר-הטיפולים

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

מתי התלבטות לגבי זוגיות הופכת לאובססיה? | פחד מהחמצה בהחלטות הוריות | תהליך בחירת בן זוג במגזר הדתי לאומי | שימור פריון - הרחבת הבחירה במרחב האין ברירה


טיפול הוא מרחב שאמור לסייע למטופלינו ללמוד לשהות עם ההתלבטויות שלהם כדי שיוכלו לעשות בחירות, שיאפשרו להם לחיות את חייהם באופן מלא, אמיתי וחופשי תוך הסתגלות אדפטיבית למציאות. מה חשוב שנדע כמטפלים על ההתלבטויות של המטופלים שלנו? כיצד התייחסות בטיפול לקושי בקבלת החלטות, התמודדות עם אי-וודאות, פחד מהחמצה ותפיסות תרבותיות יכולה לסייע בעבודה הטיפולית?

בראיון חשוב עם ד"ר דני דרבי (2017) מתי התלבטות לגבי זוגיות הופכת לאובססיה? דרבי מתייחס למצבים בהם התלבטויות בתחום הזוגיות מקבלות אופי אובססיבי-קומפולסיבי, ומרחיב על תופעה מעניינת שהוא ופרופ' גיא דורון חוקרים - ROCD - הפרעה טורדנית-כפייתית ביחסים. ד"ר דני דרבי מפרט על המודל שפיתחו לטיפול בהפרעה, הכולל, בין היתר, שימוש בעקרונות של חשיפה ומניעת-תגובה (ERP), אמונות לגבי קשרים ואהבה, ועידוד תהליך התאבלות לנוכח אי-הוודאות והפחד מהחמצה שמתעוררים בקבלת ההחלטה.

קבלת החלטות לגבי זוגיות ובכלל מושפעת גם מהתרבות בה אנו חיים - תרבות השפע - המציגה לכאורה אינסוף אפשרויות בחירה. במאמר התינוק הסמוראי – על השילוב הקטלני של הורות-הליקופטר והפחד מהחמצה, שנכתב כחלק משיח מטפלים על מצפן להורות בזמננו, מסביר רועי סמנה (2016) על תופעות פסיכולוגיות שמשגשגות בתרבותנו כמו פחד מהחמצה (FOMO) ו"הורות הליקופטר", ועל האופן בו הן משפיעות על התלבטויות, בחירות והתנהגויות הוריות.

איך נוכל לסייע למטופלינו לקבל את אי-הוודאות והפחד מההחמצה, ולעודד תנועה בחייהם? בסקירתו של אסף לייבוביץ (2017) את יום העיון טיפול בקבלה ומחויבות (ACT): מבוא, עקרונות עבודה ויישום עם אוכלוסיות ייחודיות, שנערך ע"י המרכז לבריאות הנפש שלוותה והסניף הישראלי של ACBS לבריאות הנפש, מפורטות טכניקות שעשויות לתרום לכך דרך הגמשה פסיכולוגית, חיבור לערכים והגברת מחויבות. כל זאת ועוד בהרצאותיהם של ד"ר דני חמיאל, ד"ר רן אלמוג, ד"ר יפתח יובל, ורד פורת, הרב בן יעקב-קורצמן, ליאור בירן וד"ר מירית שני סלע.

מה קורה כשמרחב הבחירה דווקא מצטמצם ויש להרחיבו? במאמר המעניין הקפאת ביציות לצורך שימור פיריון - מבט על הרחבת הבחירה במרחב האין ברירה רותי קצבורג-קדוש (2016) מתארת את תהליך ההתלבטות של נשים לגבי הקפאת ביציות לשם שימור הפריון, חשיבות הרגישות התרבותית הנדרשת מצידנו המטפלים, והעבודה המשמעותית סביב ערכים כמו בחירה, יוזמה, הזדמנות, אקטיביות והחזרת השליטה.

מדוע כל כך חשוב להכיר את הקונטקסט החברתי-תרבותי של המטופל בליווי מטופלים בכלל ובקבלת החלטות בפרט? במאמרה "שמתי לי פודרה, צבעתי ריסים" - על תהליך בחירת בן זוג במגזר הדתי לאומי ד"ר עפרה שלו (2016) מתארת את מחקרה האיכותני בנושא תהליך בחירת בן זוג במגזר הדתי לאומי. הממצאים מצביעים על מאפייני בחירה זוגית ייחודיים בקרב אוכלוסיה זו, וד"ר עפרה שלו מציעה שהתייחסות לכך בטיפול יכולה לעודד נרמול וטיפול מיטיבי. לצד חשיבות הידע, עלינו כמטפלים לבוא גם "לא-יודעים", ולהאמין שהידע האמיתי לפתרון ההתלבטות נמצא אצל המטופל. במאמרה "אני לא יודע": על ידיעה ואי ידיעה במפגש הטיפולי ד"ר אורניה יפה ינאי (2012) מציעה קשר בין התלבטות, ידיעה ואחריות, ומתייחסת לתפקיד המטפל בליווי המטופל בהתמודדות עם הפרדוקסים של הקיום.