חיפוש

כיצד משלבים התערבויות גופניות בפסיכותרפיה?

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

מנטליזיציה וצ'י קונג - מודל טיפולי משולב | תרומת הליכה מדיטטיבית לפסיכותרפיה |
כיצד עבודה עם נשימה מסייעת להגמיש מנגנוני הגנה גופניים-נפשיים? |
שילוב התמקדות בתחושות מורגשות בטיפול נפשי


כיצד משלבים התערבויות גופניות בפסיכותרפיה?


שאלת היחסים בין הגוף לנפש היא שאלה עתיקת יומין. הפסיכואנליזה אמנם שמה את הגוף הליבידינאלי במרכז, אך יחד עם זאת הכפיפה אותו לנפש, למשמעות ולמילה. פרויד, שהגדיר את הפסיכואנליזה כ"ריפוי בדיבור", כונן את מחסום המגע, וכך, הגוף החי והממשי הודר מחדר-הטיפולים.

בעשורים האחרונים, על רקע תיאוריות התפתחותיות ומחקר במדעי המוח לצד חשיפה לחשיבה ופרקטיקת גופנפש מהמזרח, שב הגוף למוקד העניין של קלינאים וחוקרים. כיצד אפשר לשלב בצורה יעילה ומקצועית התערבויות "גופניות" בפסיכותרפיה שחרטה על דגלה את השפה והמובן? בגיליון זה נחשוף אתכם למספר דרכים ייחודיות לעבוד עם הגוף בחדר-הטיפולים.

שתי התייחסויות מעניינות לכך ניתנו בכנס השנתי הראשון של החטיבה הרפואית. ביום הראשון של הכנס, ד"ר אילן דיאמנט וד"ר עירית דיאמנט הרצו על מנטליזיציה וצ'י קונג במצבים רפואיים. מסקירה של שרון רצהבי (2017) את הרצאתם אפשר להתרשם ממודל עבודה משולב ומעניין שבו מטופל המתרגל צ'י קונג, לומד לשים לב לגופו, ולאחר מכן מעבד את התכנים בטיפול פסיכולוגי. בסקירה יש התייחסות להיבטים של מנטליזציה וחיבור בין הנפשי והגופני.

בנוסף, ביום השני של הכנס, אורן להק, הנחה תרגול של הליכה מדיטטיבית, שאפשר לחוות את קיומם הבו-זמני של הגופני והנפשי, התוך-אישי והבין-אישי, הפנימי והחיצוני. בסקירתם את התרגול (2017), אורן להק ועדי כהן מתייחסים לתרומה של שילוב הליכה מדיטטיבית בעבודה עם מטופלים המתמודדים עם קשיים רגשיים וגופניים, ופרופ' רבקה יעקובי מאפשרת הצצה לחוויה שלה בתרגול. פעולת ההליכה, תנועת הגוף במרחב, הנשימה והטבע - כל אלה נותרים מהדהדים בקריאה. מומלץ!

כיצד הנשימה מהווה צוהר להבנה רעננה של קשיי המטופל? ובאיזה אופן היא מהווה הזדמנות אופרטיבית לשינוי ב"כאן ועכשיו"? במאמרה המעניין - מנגנוני הגנה גופניים-נפשיים בטיפול ריברסינג - נועה טייכר (2015) מרחיבה על דפוסי נשימה וכיווץ שרירים, שמתהווים ומשמשים מנגנוני הגנה גופניים-נפשיים. בנוסף, טייכר מסבירה כיצד שילוב נשימה מעגלית בטיפול נפשי מאפשר למטופל להיות ער אליהם, ומסייע לו להגמישם.

ולסיום, נביא את מאמרה של עדי כהן (2018) - איך יוצרים מרחב עם תחושות מורגשות? המדגים כיצד ניתן לשלב התמקדות (Focusing) בתוך טיפול נפשי, כאשר הטכניקה מאפשרת למטופל להעמיק את הקשבתו לתחושות המורגשות בגופו, ולחוש משמעות במה שאט אט מתגבש באמצעות התנועה בין החוויה למילה.


אנו מפרסמים קול קורא למאמרים בנושא התערבויות גופניות בטיפול נפשי. 

נשמח לקבל מאמרים מקצועיים מכם - אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש - בנושא

התערבויות גופניות המייחדות את עבודתכם הטיפולית או נבדקות במחקרכם. 

מוזמנים לשלוח לנו במייל: contact@betipulnet.co.il 

לבדיקת התאמה והבאה לפרסום