חיפוש

פסיכולוגיה רפואית במיטבה: טעימות ראשונות מכנס החטיבה הרפואית

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

כתב עת מקצועי לפסיכותרפיה - גיליון 4/18

פסיכולוגיה רפואית: עבר, הווה, עתיד | הערכה נפשית בניתוחי בחירה | מודל טרנס-דיאגנוסטי לטיפול בחרדת בריאות ובסימפטומים גופניים לא מוסברים | שילוב דוקו בתרפיה עם אנשים עם קשיים גופניים ונפשיים


החל מ-1 לינואר 2018 הוסרו כרטיסי המטפלים שלא שודרגו לאתר אישי.

מטפלים המנהלים אתר אישי בבטיפולנט נהנים מקידום התכנים המופיעים באתרם במנועי

החיפוש של Google ו Facebook.

פתיחת אתר מותנית בהצגת תעודות מתאימות וקבלת סימון "נבדק"על ידי צוות האתר.

לפרטים נוספים ופתיחת אתר אישי לחצו כאן


פסיכולוגיה רפואית במיטבה - טעימות ראשונות מכנס החטיבה הרפואית

פסיכולוגיה רפואית – מומחיות מוכרת בפסיכולוגיה בישראל - הינה תחום מחקרי וטיפולי, שאמון על יצירת שירותים פסיכולוגיים ייחודיים, המותאמים לאנשים המתמודדים עם מחלות כרוניות, אקוטיות וסופניות, פציעות, סימפטומים גופניים ללא ממצא רפואי, אתגרים גופניים, שינוי הרגלי חיים ועוד. הפסיכולוגים הרפואיים מטפלים במסגרת רפואיות כמו בתי חולים וקופות חולים, ובמסגרות פרטיות בקהילה. בגיליון זה נביא בפניכם ארבע טעימות ראשונות מתוך הכנס השנתי הראשון והמעניין של החטיבה הרפואית.

כיצד נוסד והתבסס תחום הפסיכולוגיה הרפואית בארץ? מהן ההתפתחויות הצפויות לו בעתיד הקרוב? בסקירתה של ענת לרון את הרצאתה המכוננת של פרופ' רבקה יעקובי - פסיכולוגיה רפואית עבר הווה ועתיד – משורטט נרטיב ההתפתחות של הפסיכולוגיה רפואית כפרופסיה בישראל, ומוצגות מגמות עכשוויות של עלייה במודעות לחשיבות התחום, בצורך ובביקוש לשירותיו הייחודיים ובכמיהה, של הפונים להכשרה בתחום, להשתייך אליו.

כיום, מטופלים רבים, במיוחד ברפואה ראשונית, פונים לטיפול אצל פסיכולוגים רפואיים על רקע התמודדות עם סימפטומים גופניים שלא נמצא להם הסבר רפואי (MUS). ניתן לחשוב על מגוון אבחנות (הפרעת פאניקה, חרדת בריאות, קונברסיה ועוד), שלעיתים יכולות לשפוך אור על העיסוק בגופני, אך האם הן מתוות סוגי טיפול שונים? תוכלו לקרוא על כך יותר בסקירתה של עדי כהן את הרצאתו החשובה של ד"ר מיכאל זיו אור - מודל טראנס דיאגנוסטי לטיפול בחרדת בריאות וסימפטומים גופניים לא מוסברים.

בסטינג הרפואי, פסיכולוגים רפואיים עוסקים בהערכה ובטיפול במטופלים שעוברים פרוצדורות רפואיות חיוניות ואלקטיביות. מהן הדילמות האתיות והמקצועיות שעולות כאשר המניע לניתוח אינו רפואי אלא סובייקטיבי? בסקירתה של רוז דגן את הרצאתו המעניינת של ד"ר ירון גילת - "אני צריכה אישור":הצגת מקרה קליני על מה שרשום בגוף הפסיכוזה" – תוכלו להתוודע למחשבותיו של פסיכיאטר בעקבות בקשת אישור לניתוח פלסטי ממטופלת עם בוחן מציאות לקוי, ולשאלות הראויות שהדהדו בו בהקשר זה סביב הגבולות הפלסטיים בין נוירוזה ופסיכוזה.

ולסיום, נביא בפניכם כלי טיפולי ייחודי, שניתן לשלבו בטיפול עם אנשים שסובלים ממגוון קשיים גופניים ונפשיים – דוקו-תרפיה. בסקירתה של שרון רצהבי את הרצאתו של יורם בן יהודה - דוקו-תרפיה: יצירת סרט דוקומנטרי ככלי טיפולי - מובא הערך הטיפולי של שילוב דוקו בתרפיה באמצעות יצירת נרטיב, שימוש בדמיון, בפנטזיה ובמטאפורה. מומלץ!