חיפוש

כתב עת מקצועי לפסיכותרפיה, גיליון 10/18, מאמרים חדשים

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

 המסע הכפול של האל-ביתי אל יסודות הנפש והתרבות | עם אילו מצבי משבר עשויים אנשי טיפול להתמודד בעבודתם? | טיפול קבוצתי הנעזר בבעלי-חיים במחלקה אשפוזית פסיכיאטרית

כתב עת מקצועי לפסיכותרפיה, גיליון 10/18

מאמרים חדשים

בכל שבוע מתפרסמים בעמוד המאמרים המקצועיים של פורטל בטיפולנט מאמרים וראיונות חדשים, פרי עטם של חוקרים ומטפלים ישראליים מובילים בתחום הפסיכותרפיה. לתחילתו של חודש מרץ, איגדנו עבורכם מאמרים חדשים שהתפרסמו בחודשים האחרונים בפורטל.

בצמד מאמריו המקיפים המסע הכפול של האל-ביתי אל יסודות הנפש והתרבות, מבקש ד"ר יואב יגאל להתחקות אחר אחד המושגים האניגמטיים ביותר בפסיכואנליזה, המפגיש בין הזר למוכר, המנחם ומעורר האימה. בחלקו הראשון, מזמין אותנו ד"ר יגאל למסע היסטורי מרתק, המשרטט את הדרך הארוכה שעשה מונח ה'אל-ביתי' מהשפה הגרמנית המדוברת, אל מאמרו הנשכח של פרויד, ומשם למושג מייצג של התרבות והפילוסופיה הפוסט-המודרנית. בנוסף, חלקו השני של המאמר חוזר אל הנקודה שבה התחיל החיפוש של פרויד אחר מכנה משותף למכלול המשמעותיות של האל-ביתי, הטומן בחובו את הכוחות הפועלים ברבדים העמוקים ביותר של הנפש האנושית, כמעין יסוד מארגן של הלא-מודע.

זאת ועוד, במאמרו החשוב והרלוונטי, מתמקד רני לוי בשאלה עם אילו מצבי משבר עשויים אנשי טיפול להתמודד בעבודתם. ברגישות רבה, מתאר לוי מצבים של טראומטיזציה משנית בקרב מטפלים, חוויות של שחיקה נפשית וכן את תופעת תשישות החמלה, הנלווית לא פעם לעבודה הטיפולית. דווקא בתוך כותלי ביתו של המקצוע אשר עוסק בסבל האנושי בידיים חשופות, נוטים נושאים אלה להיות מושתקים. לכן, מסביר לוי, עלינו כמטפלים למצוא מערכת תמיכה מכילה וקבועה, ולדרוש מעצמנו את הבריאות הנפשית אליה אנחנו מנסים להביא את מטופלינו.

לסיום, בטקסט טיפולי ייחודי, מציג דודי רז את עקרונותיו של טיפול קבוצתי הנעזר בבעלי חיים במחלקה אשפוזית פסיכיאטרית. תוך סקירה היסטורית של שילוב בעלי-חיים בעולם הטיפולי מראשית שנות ה-70, מציג רז את עיקרי הספרות בתחום זה בעבודה עם מגוון אוכלוסיות. בהמשך, הוא מתאר מסגרת טיפולית ייחודית המתקיימת במרכז לבריאות הנפש אברבנל, אשר נועדה ללוות את המאושפזים בתקופת שהותם במחלקה, להקל על תחושות החרדה, לעודד גילוי עצמי ולמידה בין-אישית. המאמר מלווה בתיאורי מקרה מרגשים מהשטח, המתכתבים עם ספרות תיאורטית ומחקרית עשירה.