חיפוש

כתב עת מקצועי לפסיכותרפיה, גיליון 17/18

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

סקירות חדשות של ימי-עיון וצילומי הרצאות בפורטל בטיפולנט

מאה שנות פסיכואנליזה קלייניאנית | טיפול בטראומה מינית: כלים לעבודה קלינית רגישה ואחראית | סלבדור מינושין – שיח עכשווי | תרופות פסיכיאטריות והשפעותיהן ארוכות-הטווח

סקירות חדשות של ימי-עיון וצילומי הרצאות בפורטל בטיפולנט

ימי עיון וכנסים הנם אחת הדרכים הטובות ביותר להעמיק בנושאים תיאורטיים שונים, ללמוד ולהתפתח מקצועית. לשמחתנו, בישראל מתקיימים בכל חודש עשרות כנסים וימי עיון במגוון נושאים בתחום הטיפול הנפשי. על מנת לסייע לקדם את אוצר הידע המקצועי הטמון בהם, אנו מבקשים להביא עד אליכם את עיקרי הרעיונות והמידע מכנסים אלו!

ראשית, אנו מזמינים אתכם לצפות בצילומי ההרצאות מתוך הכנס מאה שנות פסיכואנליזה קלייניאנית, אשר התקיים ביוזמת התכנית לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל-אביב ומסלול קליין. את הכנס הובילה פרופ' יולנדה גמפל, מחלוצות הגישה הקלייניאנית בארץ, אשר דנה במושג הגלות הנפשית כמצב הכרחי המחולל חוויה סובייקטיבית של חירות. בחלקו השני של הכנס, קיימה ד"ר מירב רוט ראיון אישי עם פרופ' גמפל, הסוקר את מפעלה הטיפולי רב-השנים ואת פריחתה של התיאוריה הקלייניאנית בישראל.

זאת ועוד, נמליץ למטפלים צעירים וותיקים כאחד לעיין בסקירת יום העיון טיפול בטראומה מינית: כלים לעבודה קלינית רגישה ואחראית, אשר נערך ביוזמת המגמה הקלינית באוניברסיטת בן-גוריון והובאה על-ידי מור בר וספיר קינן. במהלך הכנס, דנה אתיה ברנהרט-מגן בהבדלים בין מיניות בריאה לבין לפגיעה מינית, והציעה מספר כלים המאפשרים לזהות חוויות מיניות פוגעניות העולות בקליניקה. בהמשך, עסק בהרחבה ערן האן בפסיכופתולוגיה לאחר טראומה מינית, ודן בהבדלים בין התמונות הקליניות של גברים ונשים. לסיום, תיאר מאיר ברנד את עקרונותיה של פסיכותרפיה פסיכואנליטית לאחר טראומה מינית, תוך התמקדות בתהליכי ההעברה וההעברה-הנגדית הייחודיים לעבודה עם נפגעים ונפגעות.

בנוסף, אנו מזמינים אתכם לצפות בשתי הרצאות מרתקות מתוך הכנס תרופות פסיכיאטריות והשפעותיהן ארוכות הטווח: מפגש מיוחד עם רוברט וויטיקאר בישראל, אשר התקיים בחודש שעבר ביוזמת המרכז ללימודי מוגבלות באוניברסיטה העברית. וויטיקיקאר, עיתונאי חוקר בתחום הבריאות והפרמקולוגיה מזה שלושה עשורים, הוא אחד ממובילי הדעה בדרישה לחקור את השימוש הנרחב בתרופות והשפעותיהן המורכבות, הן על המתמודדים עם הפרעות נפשיות והן על החברה כולה. לאחר הרצאתו המקיפה, התקיים דיון פורה בהנחייתה של העו"ס אילאיל ציון, מטעם המטה לשילוב אנשים עם מוגבלויות במשרד העבודה.

נסיים ביום העיון המרכזי של האגודה לטיפול זוגי ומשפחתי, אשר הוקדש לעבודתו המקיפה של פרופ' סלוודור מינושין - האב הרוחני של הגישה המבנית, שנפטר בחודש נובמבר השנה. הנכם מוזמנים לצפות בהרצאותיהם של מיטב המטפלים המערכתיים בישראל – פרופ' יואל אליצור, ד"ר אביבה מזור וד"ר רות מלקינסון, אשר הציעו מבט עדכני על הטיפול המשפחתי במאה ה-21. בסיום יום העיון, התדיינו מי שזכו להיות תלמידיו של מינושין, ובניהם ראובן דומני, ד"ר נגה רובינשטיין-נברו ומיכל קדרון-גולן.