תפריט נגישות

Dependent Personality Disorder - הפרעת אישיות תלותית

"הוא שאל מה יהיה אם אבגוד
ואותך אעזוב מיותמת
בלילות ארוכים לחכות
עד שובי מזרועות האחרת?

אם צריך לחכות אחכה
כך אמרה ופניה באור
אם צריך לא לבכות לא אבכה
העיקר שאדע כי תחזור"

לא פעם עורר שיר זה של נתן אלתרמן מחלוקות בין הרואים בו סמל לרומנטיקה לבין הרואים בו התגלמות של מערכת יחסים נצלנית. מחלוקת זו רלוונטית במיוחד עבור הסובלים מהפרעת אישיות תלותית, אשר חשים שלא יוכלו לדאוג לעצמם בהיעדר דמות אחראית ומטפלת ולכן מוכנים, פעמים רבות, להישאר במערכות יחסים הרסניות.

תסמינים קליניים

מרבית האנשים זקוקים לנוכחות של אנשים אחרים ולקרבה והתמיכה שמספקים קשרים בין אישיים. עם זאת, עבור חלק מאיתנו הופך הצורך בקשר למניע מרכזי ודומיננטי מדי: בעלי אישיות תלותית מאופיינים בצורך עז בקשר עם אדם אחר אשר ייקח אחריות על חייהם. הם מתקשים לקבל החלטות לבדם, חסרי ביטחון וחווים אי נוחות משמעותית בהיעדר קשר עם אדם אחר. תחושות עוצמתיות אלו מביאות להתנהגות כנועה וותרנית אשר עשויה להגיע עד מוכנות להישאר במערכות יחסים מתעללות ומשפילות.

אבחנה ע"פ ה-DSM

אבחנת אישיות תלותית ניתנת כאשר מתקיים צורך קבוע ומופרז בטיפול ודאגה על ידי אדם אחר וצורך זה מביא להתנהגות כנועה ותלותית ולפחדי נטישה. כמו כן, דפוס זה מתקיים החל מהבגרות המוקדמת, מופיע בהקשרים שונים ומתבטא בחמישה או יותר מהקריטריונים הבאים:

1. קושי בקבלת החלטות יומיומיות ללא קבלת עצות ואישורים מאחרים.

2. צורך באחר אשר ייקח אחריות על מרבית תחומי החיים של האדם.

3. קושי בהבעת אי הסכמה עם האחר מתוך חשש לאובדן תמיכתו או אישורו.

4. קושי בהנעת פרויקטים ועשייה עצמאית מתוך חוסר ביטחון בשיפוט והיכולת העצמיים ולא בשל חוסר אנרגיה או רצון.

5. "הליכה רחוק" והתנדבות לביצוע מטלות בלתי נעימות בכדי להשיג תמיכה ודאגה מהאחר.

6. המצאות לבד מעוררת תחושת חוסר נוחות או חוסר אונים מתוך תחושת חוסר יכולת להשגחה עצמית מספקת.

7. מייד עם סיום מערכת יחסים, פנייה לחיפוש אחר קשר חדש שיהווה מקור תמיכה והשגחה.

8. עיסוק מוגזם ולא מציאותי בפחדים מנטישה של האחר שתחייב טיפול והשגחה עצמיים.

שכיחות ההפרעה

שכיחות ההפרעה באוכלוסייה הינה ככל הנראה תלויה בתרבות, אך מחקרים מצביעים כי בתרבות המערבית השכיחות הינה 0.5% בקירוב. מרבית המחקרים מצביעים על כך שאחוז הנשים הלוקות בהפרעה גבוה מאחוז הגברים. כמו כן, היא נפוצה בעיקר בקרב אנשים בעלי היסטוריה של חולי כרוני בילדות.

תחלואה נלווית

לעיתים קרובות עשויים הסובלים מאישיות תלותית לסבול מהפרעות חרדה שונות כפוביה חברתית, פאניקה או הפרעה אובססיבית קומפולסיבית. כמו כן, עשויים בעלי האישיות התלותית לסבול מדיכאון.

גורמים להפרעה

תחושות התלות וחוסר הביטחון מוסברות בעיקר על ידי גורמים סביבתיים אשר השפיעו על עיצוב התפיסה, החשיבה וההתנהגות.

גישות פסיכוסוציאליות: על פי גישות אלו מקור ההפרעה הוא ביחסים ראשוניים עם דמויות מטפלות: הילד חש דחוי או חווה מוגנות יתר על ידי ההורים ומפתח פחדי נטישה וחוסר ביטחון. גישות אנליטיות קישרו את הנטייה התלותית גם לקיבעון בשלב ההתפתחות הפסיכוסקסואלי האוראלי.

גישות קוגניטיביות: מצביעות על קיומן של אמונות לא יעילות ("לא אצליח להסתדר לבד") ועל נטייה להטיות בפירוש סיטואציות הנוגעות לערך עצמי, יחסים בין אישיים וכן הלאה.

טיפול

הצורך האינטנסיבי בקשר, היעדר הביטחון העצמי וההשארות במערכות יחסים בעייתיות מביאות לתחושת מצוקה משמעותית אצל הלוקים בהפרעת אישיות תלותית. טיפול פסיכותרפי, היוצר מפגש בין-אישי יציב ותומך, עשוי להועיל הן בשיפור החוויה הסובייקטיבית והן בשיפור איכות החיים והתפקוד.

טיפול פסיכותרפי: הטיפול מאפשר בחינה של ההנחות הפנימיות העומדות בבסיס ההתנהגות התלותית. נמצא כיעיל בהגברת העצמאות, האסרטיביות והביטחון העצמי, כאשר מסגרת הטיפול עשויה להיות פרטנית או קבוצתית.

טיפול זוגי: היחסים הזוגיים עשויים להיות מוקד קושי מרכזי, וטיפול זוגי עשוי להועיל כאשר חוסר הביטחון העצמי והיעדר האסרטיביות פוגמים במערכת הזוגית.

טיפול תרופתי: לעיתים מביאים הקשיים בחיי היום יום לדיכאון וחרדה, ובמקרים אלו עשוי להועיל טיפול בבנזודיאזפינים.


ביבליוגרפיה

DSM-V (2013) American Psychiatric Association: Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fourth Edition. Washington DC: American Psychiatric Press.

Kaplan H.I, Sadock B.J, Grebb J.A (1994) Synopsis of psychiatry, Behavioral sciences, Clinical Psychiatry, seventh edition.

Rogina,-Julius-M; Quilitch,-H.-Robert. Treating Dependent Personality Disorders with Logotherapy:A Case Study. International-Forum-for-Logotherapy. Vol 29(1) Spr 2006, 54-61.

Holmbeck,-Grayson-N; Durlak,-Joseph-A, Comorbidity of dependent personality disorders and anxiety disorders: Conceptual and methodological issues. Clinical-Psychology:-Science-and-Practice. Vol 12(4) Nov 2005, 407-410.

Links,-Paul-S; Stockwell,-Michelle; MacFarlane,-Malcolm-M. Is Couple Therapy Indicated for Patients with Dependent Personality Disorder? Journal-of-Family-Psychotherapy. Vol 15(3) 2004, 63-79

תחומי מומחיות:
טיפול נפשי ,פסיכותרפיה

אנשי מקצוע בתחום

טיפול נפשי