מה בין מגיפה לרוע?

מפרשים ואתר בטיפולנט מזמינים את הקהילה המקצועית ל:

רפסודה-קמפוס וירטואלי בזמן משבר הקורונה

ללא עלות (להרשמה)

מה בין מגיפה לרוע?
ד"ר רינה לזר בשיחה עם ד"ר ענר גוברין וד"ר שרון זיו ביימן

יום ראשון 7/6/2020 בשעה 19:00

"במהותו הרוע כמו מכריז מלחמה על מובנותו של  העולם בכללותו. בקוראנו לפעולה אנושית רוע אנו מציעים שאין אנו יודעים איך להכילה בסדר הקיים בשונה מפשע, נגדו יש לנו הליכי ענישה אם לא מניעה, וניתן להטמיעו בדרך זו או אחרת לכלל חוויותינו וניסיוננו. רוע זו פעולה שמאיימת על אמוננו בעולם, אמון שנחוץ לנו על מנת לכוון עצמנו בתוכו. רוע מאופיין כאותו הדבר, "הזה", שממוטט ערכי יסוד יקרים לאדם, מזעזע אושיות, פורם רקמת חיים חשובה, רקמה ערכית-ריגושית- קישורית", 

"בדברנו על נפש רצוחה, אל נא תדמו סכין בלב הנשמה וגופה, אף כי גם דימוי כזה תקף, אלא קריסה של מרחב, שבו התאפשרה תנועה, אל ממדים של משטח מצומצם - כמו חבילת נירות שנדחסה לשם מחזור - משטח בו הפרט חש כפות, מובל, נדחף, ללא רציה". 

 ד"ר רינה לזר , אוניברסיטת תל אביב – יחידת הדוקטורט לפסיכואנליזה וממשקיה, בתוכנית  לפסיכותרפיה פסיכואנליטית 23.12.19

הפסיכואנליזה כמעט ולא עסקה ב"רוע" כמושג אולי משום שתפסה אותו כחלק משפה דתית ומוסרית מפצלת ומקטבת. אך המושג נשאר בשימוש נפוץ ומהווה תווית למעשי פשע אכזריים במיוחד.  ד"ר רינה לזר מנסה בשנים האחרונות למלא אחר לקונה זו. היא מתחקה בכתיבתה אחר מקורות הרוע, ומנסה להבין קורבנות ותוקפים מפרספקטיבה פסיכואנליטית.  בפגישה זו נשוחח עם רינה על מהות הרוע האנושי, על ההשלכות שיש לעיסוק ברוע על עבודתנו הטיפולית ולהיפך, על  כוחו של הרוע לסחוף המונים, ועל הקשר בין רוע ומגיפה.  

ד״ר רינה לזר, פסיכולוגית קלינית; לשעבר ראש הפורום ההתייחסותי הישראלי וראש התכנית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית  בביה"ס לרפואה ע"ש סאקלר, באוניברסיטת תל אביב, בה היא מלמדת ומדריכה גם כיום, הן בליבה והן ביחידת הדוקטורט לפסיכואנליזה וממשקיה. היא חברת הארגון הבינלאומי לפסיכואנליזה ולפסיכותרפיה התייחסותית. רינה לזר ערכה יחד עם פרופ' שלמה בידרמן בהוצאת "הקיבוץ המאוחד" שני ספרים" "תשוקה" ו"נקודת העיוורון". ערכה ספר הקרוי  "שיחות על רוע"  בהוצאת ראוטלדג'.

לקריאה לפני המפגש: 


מה לנו ולרוע? על קיום, ערכים, אחרות ומצפון ממבט התייחסותי

שיחות על רוע - בדיעבד: פרק 13 מספרה של ד"ר רינה לזר


*ההרצאה ללא עלות אך מותנית בהרשמה מראש ועל בסיס מקום פנוי