תפריט נגישות

במבט לאחור

  • הספר מגולל תשעה סיפורי חיים מרתקים, יוצאי דופן, של אנשים בגילאי 80, 90 ו 100 – נשים וגברים שנולדו בארבע קצוות תבל, עברו את מסע החיים במקביל לאירועים היסטוריים משמעותיים ורשמו הישגים מרשימים.

    גיבורי הספר הם יוצרים, אנשי אקדמיה, חינוך ועט, לצד אנשי חיל ומעשה: ממי שלמד שישה תארים אקדמיים במשך שנים רבות לאחר פרישתו מהעבודה ועד עובדת סוציאלית, שכוננה מוסדות מפוארים לטובת הזקנים במקביל להקמת שבט משפחתי לתפארת. הדמויות משורטטות ביד אוהבת ומובעות בלשון עשירה וקולחת.

    לצד סיפורם של האנשים עצמם, מוצגים נושאים שונים שעולים מתוך הסיפורים, כאשר המחברת מביאה ידע מקצועי נרחב ומעמיק מתחום הפסיכולוגיה של הגיל המבוגר והזיקנה. בין היתר נידונים נושאים כגון: התפתחות פסיכולוגית לאורך טווח החיים, קשרים בינאישיים ומשפחתיים, התמודדות עם אובדנים, יצירתיות וחוכמה בזקנה.

"ספר זה הוא אספקלריה מרתקת של סיפורי חיים, המייצגים פנים שונות של זיקנה והזדקנות בישראל. ההסברים הנלווים לסיפורי החיים העשירים, מאפשרים לקורא ללמוד על התמודדות פסיכולוגית מיטבית עם אתגרי ההזדקנות ולפגוש את העצמי הצעיר, חסר הגיל, שמאחורי “מסיכת הזיקנה”. ההסברים הפסיכולוגים בשילוב של טקסטים ספרותיים נפלאים וההתבוננות האישית האמפטית והמעמיקה של הפסיכולוגית הקלינית איריס קליינמן העצני, מהווים תרומה חשובה למדף הספרים הפסיכולוגי בישראל."

ד”ר ליאורה בר-טור, פסיכולוגית קלינית, מרצה בכירה בפסיכולוגיה קלינית של הבגרות והזיקנה.

על המחברת - איריס קליינמן העצני 

איריס קליינמן העצני היא פסיכולוגית קלינית – היפנותרפיסטית, ומרצה בתחום פסיכולוגיית המחצית השנייה של החיים ושל הזיקנה. היא מנהלת קליניקה פרטית, לצד הדרכה של מטפלים במגזר הציבורי והפרטי.בנוסף היא מעבירה סדנאות במגוון תחומים, כגון שיפור הזיכרון, גוף נפש והכנה לפרישה. במסגרת עבודתה כפסיכולוגית קלינית היא נותנת מענה למטופלים בטווח גילים רחב, החל מבני נוער וכלה בזיקנה המופלגת.

לרכישת הספר - הוצאת ג׳וינט