חיפוש
  • דף הבית
  • מאמרים
  • אותנטיות במפגש הפסיכואנליטי - פרק לקריאה מספרה של ארמה ברנמן פיק

אותנטיות במפגש הפסיכואנליטי - פרק לקריאה מספרה של ארמה ברנמן פיק

ד"ר עמית פכלר וד"ר מירב רוט

ארמה ברנמן פיק היא פסיכואנליטיקאית ממוצא דרום-אפריקני אשר מתגוררת ועובדת באנגליה מזה כמה עשורים. גם כיום ברנמן פיק מלמדת ומדריכה בארץ, גם באופן פרטי וגם במסגרות אנליטיות שונות. בהשראת הגותם של מלאני קליין (שהכירה) ווילפרד ביון (שהיתה מודרכת שלו, לצד מלצר, סגל ואחרים), וכן אנליטיקאים עצמאיים כנינה קולטארט, פיתחה ברנמן פיק את רעיונותיה הייחודיים בדבר המפגש הפסיכואנליטי.

הכתיבה שלה תמיד וקודם כול קלינית, ומאופיינת ברגישות ויכולת קליטה נדירות של ניואנסים ותת ניואנסים בתהליכי העברה והעברה נגדית. לא בכדי הפך המאמר שלה "עיבוד בהעברה הנגדית" (“working through in the countertransference”) לאחד ממאמרי המפתח הנקראים והנלמדים ביותר בנושא. בנוסף, היא מזהה כצייד מיומן אך גם מלא חמלה - כל תנועה של זיוף והתחמקות מן העולם הפנימי והחיצוני כאחד. הנחייתה, המופיעה גם בספר הנוכחי, היא לאחוז במטופל/ת (ובמודרך/ת) בשתי ידיים – האחת רגישה וקשובה למקומות הפגיעים והזקוקים לזמן הבשלה והתחשבות, והשנייה מבטאת באופן אותנטי ובמילים רהוטות וברורות את מה שאנו תופסים כאמת הקלינית בדבר נקודות העיוורון הנגלות בפנינו, תוך הקשבה מתמדת ליחסי ההעברה וההעברה הנגדית.

ברוח זו כתובים מאמריה העוסקים בגיל ההתבגרות, בדינמיקה של גניבות, בזיוף, בהרסנות, במיניות ועוד. כול המאמרים הללו אוגדו לספר שערכו נעמי שביט ופחרי דיווידס באנגליה, וראה אור כעת בעברית בהוצאת כרמל, בסדרת "פגישות" שעורך עמית פכלר, בתרגומה המשובח של אורה זילברשטיין, בעריכה מדעית לקורא/ת העברי/ת של מירב רוט ובראשיתו הקדמה של נעמי ענר.

באשר לקשר שלה אלינו ניתן לספר כי ברנמן פיק היא אלמנתו של הפסיכואנליטיקאי אריק ברנמן אשר ספרו עתיד לראות אור בקרוב בסדרת 'פסיכואנליזה' בהוצאת עם עובד; והשניים נהגו לתת הדרכה משותפת בפני קהל ברחבי העולם וכך גם בביקוריהם בישראל, מהם נותרו לברנמן פיק ידידויות אמיצות עד היום. לסיכום, הספר "אותנטיות במפגש הפסיכואנליטי" הרואה עתה אור בעברית, שמסכם עשרות שנות עבודה כאנליטיקאית, מורה ומדריכה, הנו טור-דה-פורס של חשיבה קלינית ועבודה טיפולית רגישה ובלתי מתפשרת. נראה שכול מי שבעולמנו הפוסט-מודרני לא פוחד מן המילה "אמת" ורואה בה חוף מבטחים אישי וקליני, ימצא בספרה של ברנמן פיק מגדלור שמראה לו את הדרך. לא בכדי נקרא הספר "אותנטיות במפגש הפסיכואנליטי". מוגש בזאת הפרק הראשון מתוך הספר, שהוא גם מאמרה הידוע ביותר של ארמה ברנמן פיק.

לקריאת הפרק "עיבוד בהעברה נגדית" מאת ארמה ברנמן פיק - לחצו כאן