חיפוש

חיבוק חזק ולא כואב: הטיפול ה'טוב דיו' בילדים המוצאים מביתם

פורסם על ידי ורד ביבי, תניה אורן-צ'יפמן ורונית בלנרו-אדיב

הפרק השלישי מתוך הספר "חיבוק חזק ולא כואב: הטיפול ה'טוב דיו' בילדים המוצאים מביתם", מאת: ורד ביבי, תניה אורן-צ'יפמן ורונית בלנרו-אדיב, מובא באדיבות הוצאת רסלינג.

על הספר

הספר "חיבוק חזק ולא כואב" מביא את סיפורם של ילדים המוצאים מביתם, ילדים הסובלים מחסר וחסך ראשוניים המלווים אותם מראשית חייהם. כיצד מספרים ילדים כאלה את מצוקתם אשר שורשיה עוד טרם היות מילים? מהו זה שנדרש על מנת להתקיים ולהיות שם עבורם? ספר זה מעמיק בהבנת עולמם הפנימי של ילדים אלה, תוך כדי התבוננות על התנהגויותיהם הקשות אשר דרכן הם מתקשרים על העולם סביבם; הוא מתאר את התמודדויותיהם של האנשים הבוחרים להתמסר אליהם ולהשפיע על תהליכי צמיחתם במסע משותף ועוצמתי.

מבין דפיו של הספר עולה ונפרשת תפיסה טיפולית ייחודית המתבססת על חשיבה פסיכודינמית ועל שאילה מאיכויות הטיפול האימהי. התפיסה המוצגת בספר מעמידה את הפנימייה הכוללנית ככלי מרכזי המהווה מענה מקצועי להענקת הטיפול ה"טוב דיו" לילדים שהוצאו מביתם. הספר מציג תפיסה אינטגרטיבית ומוגשים בו תאוריה ועקרונות טיפול לצד כלים מעשיים ודוגמאות מהעבודה במרחב הפנימייתי; כמו כן הוא מרחיב את היריעה לאנשי המקצוע ומזמין הכרות מרגשת ומרתקת עם עולם הטיפול לכל המבקשים להיטיב עם ילדים ולהשפיע על עולמם.

"ילד שלא חווה טיפול טרום-מילולי במונחים של החזקה ומגע - אמינות אנושית - הוא ילד מקופח. כל שאפשר להעניק לילד מקופח הוא אהבה, אהבה באמצעות החזקה ומגע. קשה להעניק אהבה בשלב מאוחר יותר בחיי הילד, אבל עלינו לנסות לעשות זאת, למשל בטיפול מוסדי" (דונלד ו' ויניקוט)

"ספר זה, הכתוב לראשונה בעברית, הוא ללא ספק ייחודי בתחום הטיפול בילדים עם פגיעות קשות אשר הוצאו מבתיהם וזקוקים למסגרת טיפולית כוללנית. הוא משלב תיאוריה ופרקטיקה באופן הרמוני ומאוזן, והוא מיועד בו-זמנית לאנשי מקצוע ולקורא המשכיל שאינו מקצועי. ספר זה יהווה מהר מאד ספר הדרכה מרכזי לאנשי המקצוע העובדים במסגרות השונות. הספר מציג תפיסה אינטגרטיבית, מפורטת וברורה אשר תשרת את אנשי המקצוע המחכים לספר כזה מזה זמן רב. ולמי שאינו איש מקצוע, ספר זה יספק הצצה מעניינת, מרתקת ומרגשת לעולם הטיפולי". (נעה הס, פסיכואנליטיקאית, מנהלת מוסד בני ברית)

על המחברות

היא עובדת סוציאלית קלינית MSW, פסיכותרפיסטית. רונית בלנרו-אדיב היא פסיכולוגית קלינית. תניה אורן-צ'יפמן עובדת סוציאלית קלינית MSW. שלוש המחברות חולקות שנים של ניסיון בעבודה טיפולית במסגרות כוללניות אשר פרותיו מובאים בספר זה.

לקריאת פרקו השלישי של הספר - מופעים, לחצו כאן

לפרטים נוספים ורכישת הספר לחצו כאן