חיפוש

שילוב מיינדפולנס בטיפול: הרצאות מצולמות וטקסטים תיאורטיים

צוות בטיפולנט

כתב עת מקצועי לפסיכותרפיה גיליון 47/18

מיינדפולנס


שילוב מיינדפולנס בטיפול: הרצאות מצולמות וטקסטיים תיאורטיים

מקומו של המיינדפולנס בשיח הטיפולי המערבי אינו מוטל עוד בספק – הוא כאן כדי להישאר. יעילותו המוכחת של המיינדפולנס מחייבת אותנו, קהילת המטפלים, לרכוש לעצמנו את הכלים ליישמו כהלכה בקליניקה. בגיליון זה ריכזנו עבורכם צילומי הרצאות ומאמרים המציעים העמקה תיאורטית בנושא, כמו גם כלים לתרגול מעשי.
כפי שמזכירים לנו עקרונותיו הבסיסיים ביותר של המיינדפולנס, עלינו להדגיש תמיד את ההימצאות בתוך החוויה עצמה. לכן, למידה אמיתית של שיטה זו מתרחשת קודם כל באמצעות תרגול. אנחנו מזמינים אתכם לצפות בהרצאותיהם החווייתיות של מיטב מתרגלי הקשיבות בארץ - חנן יפת, ד"ר אסף פדרמן וד"ר רן אלמוג, מתוך הערב הקליני בנושא שילוב המיינדפולנס בטיפול: המשגה, הדגמה תרגול, אשר נערך לאחרונה במכון מפרשים במכללה האקדמית תל-אביב יפו.

כידוע, מיינדפולנס אינו מסתכם רק בתרגול מדיטטיבי, כי אם גם בפרספקטיבה ייחודית אודות תהליכים אנושיים בסיסיים כגון קבלה, חמלה ושותפות. במאמרם המצוין של ליאור בירן, ד"ר רן אלמוג וליאור גילעד, ניתן למצוא סקירה מקיפה אודות עקרונות אלה, עליהם מבוססת ה-ACT: הגישה הטיפולית שתעזור לכם ולמטופליכם להיות קשובים, גמישים וחומלים.

זאת ועוד, נמליץ על קריאה בספרם המצוין של ז'וזה ברנר וגליה פלוטקין "מעבר לקליניקה: השיח הפסיכולוגי בתרבות העכשווית" (2016), בו הם מקדישים פרק לסקירה מקיפה של המעבר של מדיטציית המיינדפולנס מהמנזר הבודהיסטי למרפאת בריאות הנפש. בנוסף, מציעים ד"ר אלינער פרדס ונמרוד שיינמן במאמרם המקיף הכוח המרפא של תשומת הלב: קשיבות בטיפול, לעשות מעט סדר בשלל הגישות הטיפוליות מבוססות-המיינדפולנס, ולחלץ את העקרונות הבסיסיים המשותפים לכולן.