חיפוש
  • דף הבית
  • מאמרים
  • פסיכולוגיה רפואית: עבר הווה ועתיד - סקירת הרצאתה של פרופ' רבקה יעקובי

פסיכולוגיה רפואית: עבר הווה ועתיד - סקירת הרצאתה של פרופ' רבקה יעקובי

פורסם על ידי ענת לרון

פרופ' רבקה יעקובי, מהאימהות המייסדות של המגמה הרפואית וראש המגמה לפסיכולוגיה רפואית מאז הקמתה, נתנה בהרצאתה סקירה מקיפה של התפתחות התחום בארץ תוך התייחסות להתפתחותו בעולם. ההרצאה ניתנה ביום הראשון של הכנס השנתי של החטיבה הרפואית, שהתקיים ב-19-20 באוקטובר 2017 במלון ניר עציון.

הקמה וביסוס התחום של פסיכולוגיה רפואית: דור ראשון, שני ושלישי

בתחילת דבריה התייחסה פרופ' יעקובי למקימי התחום של פסיכולוגיה רפואית בארץ הן בבתי החולים והן באקדמיה. מקימי התחום, שמהווים את הדור הראשון, החלו לפעול בשנות ה-60 של המאה הקודמת, והם היו אלו שהניחו את היסודות לתחום. לאחריהם, אנשי הדור השני, פעלו בתקופה בה המומחיות בתחום עוד לא הוכרה, ויצרו את התשתית המעשית במערכות השונות כמו בתי החולים, האקדמיה, הקהילה הצבא ועוד. כיום, אנשי הדור שלישי, הינם מוסמכי התוכנית לפסיכולוגיה רפואית של המכללה האקדמית תל אביב יפו, והם מהווים כיום את חלק הארי מתוך הפסיכולוגים הרפואיים בארץ.

הכנס כמסמל חילופי דורות ופותח תקופה חדשה

דבריה של פרופ' יעקובי לווו בהתרגשות רבה, שכן רוב היושבים בקהל היו ממיצגי הדור השלישי של אנשי המקצוע בתחום, אשר זכו להיות תלמידיה לאורך 15 שנות קיומה של המגמה של פסיכולוגיה רפואית. למעשה, תהליך הצמיחה וההתפתחות של מקצוע הפסיכולוגיה הרפואית בארץ, לווה בתהליך הגדילה וההתפתחות של הנוכחים בכנס. בהתאם לכך, פרופ' יעקובי הגדירה את הכנס כ"מסמל תהליך של חילופי דורות ופותח תקופה חדשה".

פסיכולוגיה רפואית: מאז ועד היום...

בתחילת הדרך, פסיכולוגיה רפואית הייתה פסיכולוגיה קלינית במערכת הרפואית, והתחום לא הוגדר כתחום עצמאי אלא היווה תת-התמחות קלינית. אי לכך, העוסקים בתחום נתקלו בקשיי זהות, הגדרה ואבחנה. בתחילת שנות ה-2000 התחום קיבל הכרה כמומחיות נפרדת, וב-2003 נפתחה לראשונה תכנית הלימודים במכללה האקדמית ת"א-יפו.

ככל שהמודעות לתחום עלתה, כך גם גבר הביקוש במוסדות השונים ובקהילה. במקביל, התפתחה החשיבות הטיפולית של סוגיות "גופנפש" בחולי ובריאות. פרופ' יעקובי מציגה ממצאי סקר, התומכים במגמה זו - של עלייה במודעות לחשיבות תחום הפסיכולוגיה רפואית כפרופסיה - כמו גם בצורך ובביקוש של השירותים הייחודיים של תחום זה. הסקר מצביע, בין היתר, על שתי תופעות מקבילות: האחת - התפתחות בזהות הפסיכולוג הרפואי כמומחה בתחומו, והשניה - הפונים להתקבל ללימודים בפסיכולוגיה רפואית מבינים את עולם התוכן הנלמד, כמהים וגאים להשתייך אליו.

ומה לגבי העתיד של התחום?

פרופ' יעקובי התייחסה גם לעתיד התחום, וציינה כי יש להרחיב את העיסוק בנושאים של מניעת חולי והתערבויות מקדמות-בריאות. תחומים אלו כבר זוהו בעולם כבעלי משמעות רבה, וחשוב לפתח אותם גם בארץ. כמו כן, פרופ' יעקובי התייחסה לחשיבות עיבוי העשייה במגזר הציבורי, אשר מהווה את הכר המרכזי לתהליכי למידה בעבור הפסיכולוגים עצמם והתחום כולו, ובנוסף לחזק את הקשר בין התחום היישומי למחקרי. כמו כן, הכריזה פרופ' יעקובי בחגיגיות כי החל מהשנה יפתח במכללה האקדמית תל אביב-יפו מסלול לתזה בפסיכולוגיה רפואית.

פרס לפרופ' יעקובי על תרומתה לפסיכולוגיה רפואית בארץ

הרצאתה של פרופ' יעקובי הסתיימה באופן מרגש, כאשר הוענק לה, על ידי חברי הוועדה המארגנת של הכנס, פרס על תרומה ייחודית לתחום הפסיכולוגיה הרפואית בארץ. יעל שרון, פסיכולוגית רפואית שהייתה בין מארגני הכנס, ברכה את פרופ' יעקובי ונשאה מילים חמות:

"לימדת אותנו על יזמות חזון ואג'נדה. איך ליצור יש במקום שכולם אומרים שלא יהיה. לימדת אותנו להנהיג... מנהיג טוב מתמקד בפסגה בעודו מפלס דרך תלולה מאוד... תודה על הנוכחות הרוח הגבית וההשראה. כשתינוק נולד יש חוט קצר שמחבר בין הלב של התינוק והאם. ככל שהילד גדל החוט מתארך אבל גם אז האם מיד תרגיש את הכיווץ הקטן בליבה.. רבקה יקרה החוט שקשרת בליבנו ארוך וחזק. אנחנו מבטיחים להמשיך את פועלך גם כשנרשה לעצמנו להתרחק עוד יותר".

לסיכום

פרופ' יעקובי תארה את התפתחות התחום של פסיכולוגיה רפואית בארץ, עדכנה בהתפתחויות מרגשות שקורות בהווה, ונשאה עיניה לעתיד המסקרן של התחום. האולם נמלא בתחושות של גאווה והשתייכות, שסללו את הדרך להמשך הכנס המרתק.

על המרצה - פרופ' רבקה יעקובי

פסיכולוגית רפואית וקלינית בכירה, ראש המגמה לפסיכולוגיה רפואית במכללה האקדמית ת"א-יפו. חוקרת את נושא התקווה ונרטיבים של מחלות גופניות.

על הסוקרת - ענת לרון

ענת לרון, פסיכולוגית רפואית, מטפלת קוגניטיבית התנהגותית, מורשית לטיפול בהיפנוזה ומטפלת בביופידבק. מטפלת ומרכזת את הכשרת המתמחים בפסיכולוגיה רפואית בבית חולים אסותא רמת החייל. מקבלת מטופלים בקליניקה פרטית במודיעין.