חיפוש

על מעמדו של הטיפול הקבוצתי: ראיון עם ד"ר חיים וינברג

פורסם על ידי ד"ר ארנון רולניק

בפודקאסט זה דנים ד"ר ארנון רולניק וד"ר חיים וינברג במעמדו של הטיפול הקבוצתי, כמו גם בהשכלה הנדרשת לעיסוק בתחום. ד"ר חיים וינברג מספר על פריחת הטיפול הקבוצתי בארה"ב, ועומד על הדימיון והשוני בין האנליזה הפרטנית לזו הקבוצתית. 

על המרואיין - ד"ר חיים וינברג

ד"ר חיים וינברג הוא פסיכולוג קליני ואנליטיקאי קבוצתי שגדל בישראל ועובד כעת בארה"ב. הוא יו"ר לשעבר של העמותה הישראלית להנחיה וטיפול קבוצתי, מטפל אינידיבידואלי, זוגי וקבוצתי. ד"ר וינברג הרצה בתכנית להנחיית קבוצות באוניברסיטת תל אביב ובמכון מגיד באוניברסיטת ירושלים, וניהל בעבר את התכנית להכשרת מנחים בחברה רב-תרבותית במכללת בית ברל. ד"ר וינברג הוא סגן נשיא לעניינים אקדמיים בבית הספר לפסיכולוגיה בסקרמנטו, קליפורניה, ומנהל בו תכנית דוקטורט בינלאומית עם דגש על טיפול קבוצתי. בנוסף, הוא מנהל פורום בינלאומי לטיפול קבוצתי ואת הפורום הישראלי להנחיה וטיפול קבוצתי. ד"ר וינברג הוא חבר עמית (FELLOW) באגודה האמריקאית לטיפול קבוצתי (AGPA), חבר בחברה לאנליזה קבוצתית (GASi) ולשעבר במועצת המנהלים של האגודה הבינלאומית לטיפול קבוצתי (IAGP). הוא פרסם עשרות מאמרים וארבעה ספרים.

על המראיין - ד"ר ארנון רולניק

ד"ר ארנון רולניק הוא דוקטור לפסיכולוגיה קלינית, מנהלת קליניקה עם כתריסר פסיכולוגים המנסה לכסות את מרב סוגי הטיפולים הפסיכולוגיים .
הרצה בבית הספר לפסיכותרפיה באוניברסיטת בן גוריון בנגב וכן חקר והרצה ביחידה למחקר יישומי במדעי המוח בבית הספר לפסיכולוגיה שבמרכז הבין תחומי הרצליה. הוא אמון על פיתוח מודלים טיפוליים בתחום הפסיכותרפיה והטיפול הקוגניטיבי וההתנהגותי, ביניהם המודל התיאורטי לטיפול אינטגרטיבי, המשלב בין שיטות טיפוליות שונות ויוצר ביניהן אינטגרציה המאפשרת התאמה ייחודית למטופל. כיום מתרכז בשאלות על אינטגרציה בפסיכותרפיה ובעיקר שילוב של טכנולוגיה עם טיפול ובהקשר לזה הוא חוקר את הטיפול מרחוק, חוקר את תחומי הביו-פידבק, הפסיכולוגיה הרפואית והפסיכופיזיולוגיה, ובתוך כך נמנה על האגודה הישראלית לפסיכופיזיולוגיה יישומית וביופידבק. זאת ועוד, הוא חבר באגודה האמריקאית לפסיכופיזיולוגיה יישומית ומשוב ביולוגי (AAPB).

וינברג, ח. (2018). הפרדוקס של קבוצות אינטרנט - לבד בנוכחות אחרים וירטואליים. הוצאת אמציה (www.family-care.co.il) - וידאו קליפ לספר

לעיון נוסף

Raufman, R., & Weinberg, H. (2017). Fairy Tales and the Social Unconscious: The Hidden Language. London: Karnac.

Hopper, E. & Weinberg, H. (eds.) (2017). The Social Unconscious in Persons, Groups and Societies: Volume 3: The Foundation Matrix Extended and Reconfigured . London: Karnac.