חיפוש
  • דף הבית
  • מאמרים
  • גיליון מיוחד לכבוד ימי הזיכרון לשואה ולגבורה ולחללי מערכות ישראל

גיליון מיוחד לכבוד ימי הזיכרון לשואה ולגבורה ולחללי מערכות ישראל

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

כתב עת מקצועי לפסיכותרפיה, גיליון 14/18

אבל ללא הכרה | התערבויות להתמודדות עם אובדן וטראומה | אובדן אמונה בשואה | עמידות וחוסן בקרב ניצולי שואה | צמיחה פוסט-טראומטית בקרב לוחמים


על אובדנים ומשאבי התמודדות
גיליון מיוחד לכבוד ימי הזיכרון לשואה ולגבורה ולחללי מערכות ישראל

יום הזיכרון לשואה ולגבורה ולחללי מערכות ישראל מתקיים השנה בתוך קונטקסט פוליטי עולמי ומקומי, שמעורר שאלות רבות על ביטחון, מוגנות ומשאבי התמודדות של אנשים עם מציאויות בלתי נסבלות. בגיליון זה, נביא בפניכם מבחר מאמרים, שעוסקים בתהליכי אבל ובמשאבי התמודדות של אנשים לנוכח אובדנים וטראומות מתמשכות.

מהן ההתערבויות המתאימות ביותר לטיפול בהתמודדות עם אובדן וטראומה? בסקירתה של אריאלה גרין מיסק (2015) את יום-העיון - הכינוס הגדול על טראומה, חוסן וצמיחה - תוכלו להתרשם ממגוון טכניקות יעילות לטיפול בנפגעי טראומה כמו: EMDR, הגישה הנרטיבית, SEE FAR CBT ועוד. כמו כן, מהתערבויות טיפוליות לטיפול בטראומה קולקטיבית ומניעה והתערבות במצבי אסון. הכנס התקיים ביוזמת הוצאת הספרים אמציה ואתר Family Care בשיתוף עם עמותת נט"ל, והשתתפו בו ד"ר אורלי בך, יהודית רקנאטי, ג'ינה רוס, פרופ' מולי להד, ד"ר אודי אורן, יותם דגן, ד"ר רבקה תובל-משיח, פרופ' דני ברום ואלון ולטמן.

מהם ההיבטים החברתיים, התרבותיים, האישיים והבינאישיים שכרוכים באובדן ובשכול? בסקירתה של שירלי וינטר-סלע (2017) את יום העיון - מסע במילים ובזמן: התמודדות עם אובדן ושכול- תוכלו להתרשם משיח פתוח ואינטר-דיספלינרי סביב היבטים אלו . כמו כן, להעמיק במושג "אבל ללא הכרה", ובתהליכים הפסיכולוגיים שהוא טומן בחובו. יום העיון נערך במסגרת הפורום לאבל, אבדן ושכול, ולקחו בו חלק בו ד"ר אתי אבלין, ד"ר אופרי בר נדב, ד"ר רונית שלו, ד"ר שירי דניאלס, ד"ר רות מלקינסון, פרופ' שמשון רובין וליאורה גוסמן.

כיצד ההתמודדות עם הטראומה המתמשכת של השואה השפיעה על השורדים מבחינה פסיכולוגית? במאמר הייחודי - אובדן אמונה בשואה (2013) - מביאה בפנינו אילנה טייכר עיבוד של רפראט שהכין בנה, ערן טייכר, שבזמנו התמחה בפסיכולוגיה קלינית. המאמר עוסק ספציפית בשאלת אובדן האמונה בשואה על בסיס ספרות מחקרית וסיפורו של האב-סב שלום וייס, ניצול שואה. מעניין ונוגע ללב!

ולסיום, מהם משאבי ההתמודדות שיכולים לסייע לאנשים המתמודדים עם אירועים טראומטיים? בסקירה של המערכת בנושא עמידות וחוסן בקרב ניצולי שואה, תוכלו לקרוא על גורמים מגנים, ומגוון התנהגויות בזמן השואה ולאחריה, שאפשרו לשורדים התמודדות אדפטיבית יותר עם הזוועות חסרות השם. כמו כן, אנו מפנים אתכם לסיכום של המערכת למאמרם של טדאשי ומקנלי (2011) - האם ניתן לעודד צמיחה פוסט טראומטית בקרב לוחמים לאחר קרב? בו הם מפרטים על דרכים לקדם צמיחה פוסט-טראומטית בקרב לוחמים.

אנו פותחים את ליבנו בחמלה ובהערכה לכל האנשים שנאלצו ונאלצים להתמודד עם מציאות קשה מנשוא, מכירים בהשלכותיה הבינדוריות והתרבותיות ורואים בכל אחד ואחת מאיתנו סוכני שינוי חברתיים פוטנציאליים באמצעות היכרות וקבלה של האחר שבתוכנו, והאחר שמחוצה לנו.