חיפוש
  • דף הבית
  • מאמרים
  • פרק מתוך הספר "שובל ילדות שקוף - על זיכרונות ילדות בגישה אדלריאנית"

פרק מתוך הספר "שובל ילדות שקוף - על זיכרונות ילדות בגישה אדלריאנית"

פורסם על ידי פרופ' גיסי שריג

הפרק "זיכרונות מוקדמים בראשית הטיפול" מהספר שובל ילדות שקוף - על זיכרונות ילדות בגישה אדלריאנית מאת פרופ' גיסי שריג מובא באדיבות המחברת ומכון מופ"ת.

ניתוח זיכרונות ילדות בגישה אדלריאנית הוא טכניקה מרתקת, עוצמתית ומפתיעה. אדלר התעניין דווקא במה שהלקוחות בחרו לגלות, ולא להסתיר, בזיכרונות שלהם. הוא ראה בזיכרונות המוקדמים מטפורות הפותחות צוהר להבנת אישיותם של המטופלים, מייצגות את המתרחש בחייהם בהווה ומנבאות את התנהלותם בעתיד.

הספר מציע סקירה מקיפה של העבודה עם כלי מרכזי זה בפסיכולוגיה האינדווידואלית – הלכה ומעשה. הוא מיועד לקוראים בשלוש קהילות: לפסיכותרפיסטים המעוניינים להכיר כלי טיפולי בעל שימושים מגוונים ומרחיקי לכת; לקהילת מכשירי המורים המעוניינים להבין את חזונו של אדלר, את הקשר שלו לעיצוב דמותם של מבוגרים תורמים ויוצרים ואת המקום שזיכרונות הילדות יכולים למלא בתפקיד חינוכי זה; וכן לקוראים ולקוראות המתעניינים בצפונות הנפש והמעוניינים להכיר את שיטת עבודתו של אדלר עם זיכרונות ילדות ולהבין כיצד היא נבדלת משיטתו של פרויד.


"למיטב ידיעתי, לא נכתב בארץ או בעולם ספר בהיקף כה נרחב בנושא העבודה עם זיכרונות ילדות בגישה אדלריאנית. הספר פורש יריעה אינטגרטיבית עשירה, מגוונת ומפורטת של התיאוריה ושל הפרקטיקה בנושא, והוא מציג מארג צבעוני ועשיר של מושגים, של הקשרים, של פרשנויות, של גישות ושל טכניקות."

ד"ר רחל שפרון, מומחית לטיפול משפחתי ותעסוקתי, מרצה בכירה בבית הספר לפסיכותרפיה אדלריאנית ויועצת אקדמית.


"שריג מצליחה לשלב ביצירתיות וברגישות יוצאות דופן בין התיאוריה לבין האמנות שבפירוש זיכרונות ילדות, וכך מעניקה חוויה אינטלקטואלית יחד עם כלי עבודה רב-עוצמה."

אנאבלה שקד, פסיכותרפיסטית ומדריכה אדלריאנית, מייסדת בית הספר לפסיכותרפיה במכון אדלר ומנחה בכירה בו.

על המחברת: פרופ' גיסי שריג

פרופ' גיסי שריג היא מטפלת אדלריאנית מוסמכת ומרצה במכון אדלר. תחום המחקר שלה הוא נרטיב, זיכרון, פרשנות ונפש בהקשר של הגותו של אלפרד אדלר.

פרופ' שריג פרסמה עשרות מאמרים וחמישה ספרים, האחרון שבהם - השורה הפנימית: כתיבה לשם העצמה. שריג נמנתה עם הסגל הבכיר של מכללת סמינר הקיבוצים, שם יזמה והובילה תכניות בנושאי התמחותה, השתתפה ביצירת התכנית לתואר שני במדעי הרוח והרצתה בה, עד לפרישתה לאחרונה.

לקריאת הפרק לחצו כאן

את הספר ניתן לרכוש באמצעות כרטיס אשראי בטלפון 03-690142 בהוצאת מכון מופ"ת או באתר ההוצאה (store.macam.ac.il) וכן במכון אדלר אצל דורית מכבי 09-9727913