תפריט נגישות

Personality Disorder - הפרעת אישיות

לילך, סטודנטית מצליחה לתואר שני, מתקשה להיפרד מבן זוג אשר יחסו אליה משפיל ומתעלל מתוך תחושה שלעולם לא תצליח להסתדר בלעדיו.

נדב בן ה-50 הוא רווק אשר מעולם לא נישא ולא יצר קשר חברי משמעותי מאחר והוא חש כי החיים לבדו עדיפים על פני "כל הבלגן של קשרים עם אנשים".

מאור מחליף עבודות שוב ושוב, מתקשה להתמיד בלימודים לאורך זמן ומגיע אחת לכמה חודשים למיון פסיכיאטרי לאחר שחתך את זרועותיו עקב תסכול, חרדה ומצוקה רגשית.

כוולנו מתמודדים עם קשיים, מגבלות ותכונות אופי אשר מגבילים אותנו ואל פעם גורמים לנו לערוך בחירות חיים גרועות.  כאשר היבטים אישיותיים אלו קיצוניים במיוחד וגורמים לסבל ופגיעה תפקודית ממושכים, כמו במקרה של לילך, נדב ומאור, ייתכן וקיימת הפרעת אישיות.

הפרעת אישיות- הגדרה וגורמים

הפרעת אישיות היא דפוס אישיות קבוע, נוקשה ובלתי מסתגל אשר כולל תכונות, התנהגויות ודפסוי חשיבה אשר גורמים לקשיים תפקודיים, בין אישיים ורגשיים. הפרעת אישיות מבוססת על תכונות אישיות אשר מתקיימות אצל כלל האוכלוסיה, אך הרכב מסוים של תכונות אשר מתבטאות בעוצמה הגורמת לקשיים משמעותיים מבטא את קיומה של הפרעת אישיות. לדוגמא, רבים מאיתנו חווים קשיים במערכות יחסים זוגיות אך אנשים המתמודדים עם הפרעת אישיות יחוו קשיים אלו בעוצמה אשר עשויה להביא להתפרצויות זעם עזות, פגיעה עצמית, איומי אובדנות, סירוב לוותר על מערכות יחסים הרסניות וכן הלאה.

הפרעת אישיות נוצרת בדרך כלל על רקע שילוב בין גורמים מולדים לבין גורמים סביבתיים, כאשר ליחסים המוקדמים של הילד עם הוריו נודעת חשיבות רבה במיוחד להתפתחותה של הפרעת אישיות. בשנות הילדות האישיות מתעצבת מתוך האינטראקציות עם הדמויות המטפלות, ומבנים אישיותיים המתעצבים בשנים אלו הופכים לבסיס עליו מתפתחים דפוסי התנהגות, חשיבה ורגש. כך, לדוגמא, ילד שחווה הורות נוקשה וביקורתית "מגיל אפס" עשוי לפתח הפרעת אישיות אובססיבית קומפולסיבית המתבטאת בהתנהגות נוקשה, מוסרנית ועקשנית. בדומה, ילדה שסבלה מהתעללות מינית ממושכת אשר הוכחשה לא רק על ידי המבוגר הפוגע אלא גם על ידי ההורה שהתעלם מסימני המצוקה- עשויה לפתח הפרעת אישיות גבולית המתבטאת בהיעדר יכולת לויסות רגשי, מצבי רוח קיצוניים, ערך עצמי נמוך וקשרים בין אישיים סוערים.

האם יש לך הפרעת אישיות?

מאחר וכל אחד מאיתנו יכול לזהות בעצמו תכונות שליליות או מגבילות כתלותיות, נוקשות, אימפולסיביות, חרדתיות, ביישנות וכן הלאה, קל להתבלבל ולאבחן שלא בצדק הפרעת אישיות. עם זאת, חשוב להדגיש כי הפרעת אישיות, מתייחסות רק למצבים בהם קיים דפוס אישיותי יציב וקבוע של תכונות הגורמות לסבל ומצוקה משמעותיים. הפרעות האישיות נחלקות לשלוש קבוצות מרכזיות:

הקבוצה הביזארית: הפרעת אישיות מקבוצה זו תתאפיין בדפוסי חשיבה והתנהגות אשר נתפסים על ידיד הסביבה כמוזרים, משונים ויוצאי דופן. בקבוצה זו נכללת הפרעת האישיות הסכיזואידית,הפרנואידית והסכיזוטיפלית.

הקבוצה הדרמטית: הפרעת אישיות מקבוצה זו תתאפיין בהיעדר יציבות רגשית, רגשות עוצמתיים, דפוסי התנהגות קיצוניים ודרמטיים וקשיים משמעותיים בתחום היחסים הבין אישיים. בקבוצה זו נכללותהפרעת אישיות גבולית, נרקסיסטית, אנטי-סוציאלית והיסטריונית.

הקבוצה הנמנעת: הפרעת אישיות מקבוצה זו תתאפיין בחרדתיות, נטייה להמנעות, תלותיות/נוקשות ואובססיביות. בקבוצה זו נכללות הפרעת אישיות נמנעת, תלותית ואובססיבית קומפולסיבית.

הפרעת אישיות: איך לטפל?

כל הפרעת אישיות שונה בקשיים ודפוסי ההתנהגות המאפיינים אותה ולכן הטיפול בכל אחת מהפרעות האישיות השונות שונה באופן מהותי מהטיפול בהפרעת אישיות אחרת. הפרעת אישיות, במהותה, היא הפרעה של אופי ולכן במרבית המקרים יש צורך בטיפול פסיכולוגי ממושך אשר מאפשר לזהות ולעבד את האופן בו התעצבו מבני האישיות הבלתי מסתגלים, מתוך הנחה שעם הזמן ירכשו באמצעות הטיפול דפוסי חשיבה, התנהגות ועיבוד רגשי יעילים יותר. כמו כן, מאחר ומרבית הפרעות האישיות מלוות בקשיים בין אישיים משמעותיים רבים מהסובלים מהן נתרמים משילוב בין טיפול פרטני לבין טיפול קבוצתי אשר מאפשר להתנסות ולבחון בזמן אמת את ההתנהלות הרגשית והבין אישית באינטראקציות חברתיות.

בחלק מן המקרים התוכנית הטיפולית כוללת גם טיפול תרופתי אשר אמנם אינו יכול להביא לשינוי אישיותי מעמיק אך יכול להקל על המצוקה הנלווית להפרעת האישיות. לדוגמא, אדם עם הפרעת אישיות נרקסיסטית אשר פונה לטיפול לאחר שלראשונה בחייו נאלץ להתמודד עם פרטנרית שאינה מעוניינת בו עשוי להיתרם מטיפול תרופתי זמני אשר יקל על סימפטומים של חרדה ודיכאון.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול נפשי