תפריט נגישות

OCD

OCD או הפרעה טורדנית כפייתית היא הפרעה פסיכיאטרית המאופיינת במחשבות אובססיביות המלוות בפעולות קומפולסיביות. מחשבות אובססיביות הן מחשבות טורדניות וחודרניות אשר עולות שוב ושוב בדעתו של האדם מבלי שירצה לעסוק בהן. פעולות קומפולסיביות הן פעולות שהאדם מבצע מתוך תחושה שרק ביצוען ינטרל את המחשבות האובססיביות, על אף שהוא מודע לחוסר הרציונליות שבחזרה על הפעולה. OCD  מאובחנת כאשר האובססיות והקומפולסיות  מתקיימות לאורך זמן וגורמות למצוקה ו/או פגיעה משמעותית בתפקודו של האדם.

  • טיפול ב-OCD בתל אביב

  • טיפול ב-OCD בחיפה

  • טיפול ב-OCD בירושלים

  • טיפול ב-OCD בהוד השרון

  • טיפול ב-OCD בבאר שבע

  • טיפול ב-OCD בהרצליה

  • טיפול אונליין

אנשי מקצוע בתחום OCD

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום OCD

OCD
טיפול בילד עם OCD: פרק מהספר "לגלות את הגן הנעלם"
OCD
איך לעזור למטופלים עם OCD בזמן מגפת וירוס הקורונה?
איך לעזור למטופלים עם OCD בזמן מגפת וירוס הקורונה?
OCD
"אמרו ש..." – על החיים עם OCD, תסמונת אספרגר וסרבול מוטורי
OCD
איך מטפלים במחשבות טורדניות?
OCD
איך לעזור למטופלים עם OCD בזמן מגפת וירוס הקורונה?
OCD - לא מה שחשבתם
OCD
האם קיים קשר בין טראומה להתעוררות סימפטומים אובססיביים קומפולסיביים?
האם קיים קשר בין טראומה להתעוררות סימפטומים אובססיביים קומפולסיביים?

OCD יכול להתבטא בצורות שונות, אך קיימות מספר צורות נפוצות של OCD:

סדר וניקיון: סוג OCD נפוץ ביותר אשר מתבטא בפחד מזיהום, אי סדר או חוסר ניקיון אשר מביאים לרחיצת ידיים כפייתית, צורך לסדר שוב ושוב חפצים או חדרים באופן מסוים, ניקיונות ושמירה על רף ניקיון קיצוני בבית וכן הלאה.

בדיקה: סוג שכיח נוסף של OCD המתבטא בפחד עז של האדם מפני שכחה של ביצוע פעולות מסוימת כמו נעילת הבית או האוטו, סגירת גז וכן הלאה. בהתאם, OCD מסוג זה מלווה בדרך כלל בבדיקות חוזרות ונשנות ווידוא של האדם שאכן ביצע את הפעולה שרצה לבצע.

חזרתיות: OCD המתבטא בצורך כפייתי לחזור על מילים, משפטים או פעולות מתוך תחושה שהימנעות מחזרה על הפעולה תביא לכך ש"משהו נורא יקרה". בהתאם, אנשים עם OCD מסוג זה עשויים לחזור על משפטים, תפילות או סדרות מספרים, להקפיד ללכת רק בצד מסוים של המדרכה וכן הלאה.

אובססיה "טהורה": OCD מסוג זה בא לידי ביטוי במחשבות אובססיביות שאינן מלוות בקומפולסיות. כך, למשל, אדם עם OCD מסוג זה עשוי לחשוב באובססיביות על אפשרות שיחלה, שיפגע באדם אחר או שיקרה לו משהו רע מבלי לאמץ קומפולסיה אשר תרגיע את המחשבות.

OCD היא הפרעה נפוצה יחסית, איתה מתמודדים כ- 2.5% מהאוכלוסייה, אשר עלולה לפרוץ בילדות, בגיל ההתבגרות או בבגרות. OCD נובע ככל הנראה משילוב בין גורמים ביו-כימיים המביאים לנטייה מוגברת לחרדה וחזרה על פעולות, לבין גורמים פסיכולוגיים. גורמים פסיכולוגיים עשויים להיות התנהגותיים (רכישת התניה לפיה התנהגות מסוימת מביאה להקלה נפשית) או רגשיים. כך, למשל, אנשים בעלי צורכי שליטה מוגברים עשויים לפתח OCD על רקע ניסיון לא מודע לייצר תחושה של שליטה מלאה בחייהם ("אם אני רק אחזור על המילים האלו לא יקרה כלום לאנשים היקרים לי") או על רקע הדחקת תוכן מאיים והמרתו בפעולה קומפולסיבית (למשל, אדם שחש אשם ומזוהם באופן לא מודע, ומפתח OCD של ניקיון אשר מכוון ל"טיהור" עצמי מהרגשות הנחווים כלא נאותים).

בהתאם לכך ש- OCD נוצר על רקע שילוב בין גורמים ביולוגיים ופסיכולוגיים, ניתן לטפל ב- OCD הן באמצעות טיפול תרופתי והן באמצעות טיפול פסיכולוגי. הטיפול התרופתי מכוון להשגת איזון במערכות הנוירו-כימיות אשר פעולתן הלא מאוזנת נמצאה כקשורה להתפתחות OCD. התערבויות פסיכולוגיות לטיפול ב- OCD נחלקות לשני סוגים מרכזיים- טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול פסיכודינמי.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי נחשב לטיפול הפסיכולוגי היעיל ביותר במצבי OCD. הטיפול כולל זיהוי של דפוסי החשיבה הבלתי רציונליים ("אני אחטוף זיהום ואחלה אם לא אנקה את הבית 5 פעמים ביום"), הקניית מיומנויות שליטה עצמית וויסות חרדה והכוונה אקטיבית להימנעות מביצוע הפעולות הקומפולסיביות תוך שימוש בטכניקות השליטה וההרגעה העצמית שנלמדו. טיפול פסיכודינמי נחשב לטיפול אשר מסייע בזיהוי גורמי העומק העומדים מאחורי הסימפטומים של OCD. טיפול זה מרחיב את מודעותו של האדם לגורמים  הפסיכולוגיים הלא מודעים העומדים בבסיס התנהגותו, אך עלול שלא להביא לשיפור סימפטומטי מהיר.