חיפוש

איך הפכנו למי שהננו: חלק א'

פורסם על ידי עדי כהן

הסרטון "איך הפכנו למי שהננו – חלק א'" הוא הסרטון הראשון בסדרת המפגשים של פרופ' חיים עומר ונחי אלון, והוא מאפשר לצופה להתוודע לסיפור ההתפתחות המקצועית של שניים מאנשי הטיפול הבכירים בישראל החל מההכרות שלהם בלימודי ה-BA ב-1968, ולאורך שנות החברות שלהם והעבודה המשותפת.

  

התפתחות של כל אחד וביחד 

ההתפתחות המקצועית של כל אחד מהם עברה דרך תחנות ייחודיות, ובו-בעת היא תוצר של אקלים תרבותי וטיפולי משותף. לאורך השנים, כל אחד מהם סלל את הדרך המתאימה לו, תוך שהם נעזרים במרחב ביניהם לשיתוף חוויתי והתייעצות, או להגדרתם: "קווים מקבילים, שנפגשים".

בין לימודים אוניברסיטיים ללימודים באוניברסיטה של החיים

בסרטון הם מספרים בפתיחות על הפער שהם חשו שקיים לכל אורך הדרך - בין הלימודים באוניברסיטה לבין ההתנסות בטיפול בפרקטיקה, ומה שלמדו מהחיים. הם מתארים את נטייתם לגישה ספקנית והמרד בממסד, אשר אפשרו להם להרחיב את הראייה הטיפולית שלהם תוך שילוב אינטואיציה, היגיון בריא והתייחסות להיבטים מחוץ לחדר-הטיפולים כמו כוחה של הקהילה.

חשיבות של טעויות ובו-זמניות של עבודה קונקרטית וסימבולית

בצניעות מאוד מרשימה, הם מגוללים סיפורים, המעניקים תוקף לקיומן הבלתי נמנע של טעויות ב'דרך להיעשות' מטפל, תוך שהם מדגישים את השכל הישר ופתיחות למה מרפא. העשייה התרפויטית מבעד לעיניהם מתוארת לא כמתודה ברורה התחומה לסטינג, אלא כאומנות הניסוי והטעייה ושילוב בין בו-זמניות של עבודה קונקרטית וסימבולית.

ללמוד על נוכחות טיפולית מצפייה בדיאלוג בין השניים

המפגש בין פרופ' חיים עומר ונחי אלון, הוא כשלעצמו חוויה מעוררת חושים ומרחיבת לב, אשר מעצם הצפייה בו מאפשר ללמוד על נוכחות טיפולית. השניים יושבים על כסא מוחזקים (כל אחד בדרכו) ועם זאת רפויים ונינוחים. על אף שהם מכירים זה את זה היטב ניכרת סקרנות ופתיחות במבטם, הטבול בסובלנות אחד כלפי השני. באופן זה, הכבוד והערכה ההדדיים עוברים לצופה דרך המחוות הגופניות שלהם. הקול העמוק והשורשי של נחי אלון כמו משלים את קולו המתגלגל והאנרגטי של פרופ' חיים עומר, ומבשר על האפשרות לביטוי אותנטי של כל אחד, והאפשרות להיתרם משונות.

בעיני, פרופ' חיים עומר ונחי אלון מלמדים אותנו ללא מילים אודות אבני הטיפול החשובות ביותר - אנושיות, פתיחות, סקרנות, קבלת השונות והאפשרות להיות "אנחנו" במפגש עם אחר שמרשה לעצמו להיות "הוא עצמו".

צפיתם בסרטון ואתם רוצים לשתף את הקהילה המקצועית בחוויה או במחשבות שהתעוררו בכם בעקבות הצפייה? מוזמנים לשלוח לנו טקסט למייל contact@betipulnet.co.il , ונשמח לפרסם באם מתאים.

סרטונים נוספים של פרופ' חיים עומר ונחי אלון

איך הפכנו למי שהננו – חלק ב'

מושג הטראומה

על המשתתפים בסרטון

פרופ' חיים עומר

נחי אלון

על הצופה

עדי כהן