חיפוש

השפה הטיפולית של פרופ' דנה אמיר: על עדות, מיסוך, זמן ומגדר

 • 22/1/2021

 • אוסף הרצאות ומאמרים מאת פרופ' דנה אמיר

 • כתב עת מקצועי לפסיכותרפיה - גיליון 4/21
 • מדי פעם בפעם אנחנו בוחרים להקדיש את הגיליון השבועי של כתב העת שלנו לתיאורטיקן או תיאורטיקנית ישראליים, שעבודותיהם התפרסמו במהלך השנים באתרנו.

  השבוע, בחרנו להפנות זרקור אל הגותה של פרופ' דנה אמיר, אשר כתיבתה והרצאותיה מצליחות תמיד לפתוח בנו עוד פתח לעולמות מחשבתיים שטרם ביקרנו בהם. פרופ' אמיר היא פסיכולוגית קלינית, פסיכואנליטיקאית מנחה בחברה הפסיכואנליטית בישראל, סגנית דיקן למחקר וראש מסלול הדוקטורט הבין-תחומי בפסיכואנליזה בחוג לייעוץ והתפתחות האדם באוניברסיטת חיפה, עורכת ראשית של כתב העת הפסיכואנליטי "מארג" (הרואה אור מטעם מרכז פרויד, האוניברסיטה העברית), משוררת, מסאית וחוקרת ספרות. • נפתח עם שיחה שהתקיימה במסגרת פרויקט "יוצרים כאן ועכשיו - שיחות על ספרים אומנות וחברה", בין פרופ' אמיר לפרופ' ענר גוברין וד"ר שרון זיו ביימן. השיחה הוקדשה לספרה החדש של פרופ' אמיר, "וידויי מסך", ובמהלכה סיפרה על הרעיונות המוצגים בספר, ביניהם שפת המעוול ומיסוך הפגיעה שהיא מלווה בו.


 • הספר "וידויי מסך", אשר ראה אור בהוצאת רסלינג במסגרת סדרת "נרקיסוס", עוסק בשפה ובצורות הייחודיות שלה במופעים נפשיים שונים כמו אובססיה ופוגענות. באדיבותם של פרופ' אמיר והוצאת רסלינג, אנו שמחים להגיש לכם כאן פרק לקריאה מתוך הספר על הכפילות הממאירה של שפת גילוי העריות.

  להורדת הפרק >>


 • נמשיך עם המאמר "הזמן שניתן, הזמן שנלקח: ממד הזמן בטיפול מרחוק ובימי קורונה" אשר התפרסם אצלנו בחודש אפריל האחרון. במאמר נוגעת פרופ' אמיר באזורים הסובייקטיביים של תפיסת הזמן, כפי שהם באים לידי ביטוי בחיים ובטיפול, ומבקשת להתבונן בשינויים המתחוללים בהם במרחב הטיפול המקוון.

  למאמר המלא >>


 • נעבור להרצאה "חצייה מגדרית כסזורה לעומת חצייה מגדרית כחתך" אשר ניתנה ביום העיון "ג'נדר בטרנס" מטעם המרכז לבריאות הנפש באר יעקב. בדבריה בהרצאה, דנה פרופ' אמיר בדיכוטומיה המגדרית כדיכוטומיה ראשונית, ובשאלה האם ומתי ישנה אפשרות שדיכוטומיה זו תשמר בעלת פוטנציאל לתנועה וריבוי.


 • ספר נוסף פרי עטה של פרופ' אמיר הוא "להעיד על העדים" בהוצאת מאגנס, אשר עוסק בארבעה מודוסים מרכזיים של עדות טראומטית: המודוס המטפורי, המודוס המטונימי, המודוס האקססיבי והמודוס המוזלמני. אנו מביאים לכם כאן את צילומי ההרצאות מיום העיון לכבוד צאת הספר של ד"ר חנה אולמן, עמנואל עמרמי, ד"ר עילית פרבר, ד"ר צביה זליגמן ד"ר מירב רוט והסופרת צרויה שלו.

  לצילומי יום העיון >>


 • הרצאה נוספת של פרופ' אמיר, המתכתבת גם היא עם רעיונות דומים, ניתנה במסגרת יום העיון "פסיכוסומטיקה: תיאוריה, אבחון וקליניקה". בהרצאה זו, עסקה פרופ' אמיר בממד המטאפורי, הממד המטונימי והממד הפסיכוטי של התופעה הפסיכוסומטית וליוותה את רעיונותיה בדוגמאות קליניות מרתקות.


 • לקראת סיום, חשבנו לנצל את ההזדמנות על מנת לתת מבט חטוף בכובע הנוסף והמרגש שדרכו מילותיה של פרופ' אמיר רואות אור, והוא השירה. בסרט קצר בבימויה של דליה טרניו, אשר הופק ביוזמת אגודת הסופרים העבריים, מתייחסת אמיר לכתיבה הפיוטית כ"שפת האב" שלה, ולעולם הטיפול כ"שפת האם", ומקריאה משיריה.

222