תפריט נגישות

איך מטפלים בחרדה חברתית?

איך מטפלים בחרדה חברתית?

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

חרדה חברתית היא הפרעת חרדה המתבטאת בפחד מוקצן מביקורת, דחייה או השפלה בסיטואציות חברתיות. בהתאם, חרדה חברתית מתבטאת פעמים רבות בהימנעות מסיטואציות חברתיות, ביישנות קיצונית, פחד במה או תחושת פאניקה המלווה בסימפטומים גופניים (רעד, בחילה, כאבי בטן) לפני ובמהלך סיטואציות חברתיות הנחוות כמלחיצות.

חרדה חברתית היא תופעה נפוצה יחסית אשר עשויה לפרוץ החל מגילאי הילדות או ההתבגרות ועד לגילאי הבגרות. הגורמים להופעת חרדה חברתית קשורים בדרך כלל הן לפגיעות מולדת לחרדה, והן לגורמים אישיותיים ונסיבתיים. כך, למשל, חוויות של דחייה וחרם חברתי, דימוי עצמי נמוך, פרפקציוניזם וסגנון חשיבה נוקשה עשויים לגרום להתפתחות חרדה חברתית.

אנשי מקצוע בתחום חרדה חברתית   מאמרים מומלצים בתחום חרדה חברתית

שיטות טיפול אפשריות בחרדה חברתית

טיפול קוגניטיבי התנהגותי נחשב לשיטת טיפול נפוצה ויעילה להתמודדות עם חרדה חברתית. במסגרת שיטת טיפול זו, נבחנים דפוסי חשיבה והתנהגות בלתי יעילים אשר מגבירים את החרדה ומשמרים אותה. כך, למשל, רבים מהאנשים המתמודדים עם חרדה חברתית נוטים לחשיבה נוקשה, פרפקציוניסטית ודיכוטומית ("כולם חייבים לאהוב אותי") ולהימנעות מסיטואציות הנתפסות כבעלות פוטנציאל להשפלה או דחייה ("גם ככה אני אעשה מעצמי צחוק. אין טעם לקחת על עצמי את הפרוייקט/להתחיל איתה"). במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי דפוסי חשיבה והתנהגות אלו מאותגרים, והמטופל לומד להרפות מהם, להרחיב את התנסויותיו ולהשתמש במיומנויות הרגעה עצמית וויסות המצוקה.

טיפול נפשי נוסף שנמצא כיעיל הוא טיפול פסיכודינמי המאפשר גם הוא זיהוי של דפוסי החשיבה וההתנהגות התורמים לשימור החרדה, אך בוחן באופן מעמיק גם את הגורמים הנפשיים להיווצרותה. זאת, מתוך הנחה שעיבוד גורמי העומק יביא לשינוי ולשיפור בהיבטים רגשיים נוספים שביניהם הדימוי העצמי, המיומנויות החברתיות והיכולת ליצור קשרים אינטימיים מספקים.

במקרים בהם רמת החרדה החברתית גבוהה מאוד ומביאה למצוקה נפשית קשה או לפגיעה משמעותית בתפקוד, ניתן להוסיף לטיפול הפסיכולוגי גם טיפול תרופתי שיסייע בויסות עוצמות החרדה.

אנשי מקצוע בתחום

חרדה חברתית

עוד מאמרים שיעניינו אותך