חיפוש

בקצה השמיים: התמודדות רוחנית ורגשית עם אובדן ואבל

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

בתאריך ה-24.9.19 התקיים יום העיון 'בקצה השמיים': התמודדות רגשית ורוחנית עם אובדן ואבל, מטעם בית הספר פסיכודהרמה לתורת הנפש הבודהיסטית. במסגרת ההרצאות בכנס, הוצגו היבטים שונים של התמודדות עם אובדן ואבל תוך התייחסות לממדי הגוף, הנפש והרוח. הדוברים השונים ביקשו לבחון את נושא הפרידה, מתוך היותו חלק מן החוויה האנושית הרחבה, אשר מזמנת פעמים רבות שינוי עמוק בעולם הנפשי הפנימי ושינוי דרמטי במציאות החיים החיצונית. יום העיון כולו הוקדש לתכנית "שותפים למסע" של פסיכודהרמה, שבמסגרתה תלמידות ותלמידים וותיקים של בית הספר, יחד עם צוות ההוראה, מלווים אנשים המתמודדים עם מצבי חיים מאתגרים. התכנית מציעה מרחב תמיכה אישי וקבוצתי המיועד לכל איש ואישה הנמצאים במשבר, אשר מעוניינים במרחב לעיבוד חוויותיהם ובבחינת דרכי התמודדותם, לעתים תוך מפגש עם עולמות של אבל ואובדן. המפגש עם עולמות אלו מוביל לרוב לשינוי מהותי בעולם הנפשי של האדם ומעלה תחושות מאתגרות כמו געגוע, חוסר, אשמה ובושה. הקבוצות של "שותפים למסע" מאפשרות מפגש כן, אינטימי ותומך של התבוננות בתחושות אלו ויצירת מרחב בטוח לשיתוף, הכלה ותמיכה. את הכנס פתחו ד"ר עודד ארבל וד"ר בעז עמיחי.

להיות זה להיפרד - ד"ר נעמה אושרי

במסגרת הרצאתה ביקשה ד"ר נעמה אושרי לדון בתפיסה הבודהיסטית הבסיסית לפיה השינוי הוא הקבוע. בתוך כך, התייחסה לאמירתו של הבודהה כי "השינוי נתון בכל" ולהבנה אשר נגזרת ממנה - כי אין דרך להימנע מפרידה וממוות. ד"ר אושרי התבוננה בהרצאתה על 'חכמת הארעיות' שמציעה התפיסה הבודהיסטית, אשר מאפשרת לדבריה נקודת מבט חדשה להתמודדות עם אירועי החיים והמוות, מתוך עמדה של הכרת תודה.

מתחת לשמיים השחורים - פרופ' יוסי לוי בלז 

מתוך עבודתו כחוקר אובדנות, ביקש פרופ' יוסי לוי-בלז להציג בהרצאתו את 'המסע לצמיחה מאבל' אשר עשוי להתרחש בעקבות אובדן בכלל ובעבקות התאבדות של אדם קרוב בפרט. בתוך כך, הוא הציע כי הטראומה, לצד היותה מקור לכאב נפשי עמוק, יכולה להוות נקודה של שינוי והזדמנות למה שמכונה בשפה המקצועית Post Traumatic Growth. במקרים של Post Traumatic Growth, הספרות המקצועית מזהה שלושה מישורים בהם האדם עובר שינוי - העצמי, היחסים הבין אישיים ופילוסופיית החיים. בהמשך הרצאתו, העמיק פרופ' לוי-בלז בתהליכים של שינוי פסיכולוגי חיובי בשאירי התאבדות. 

ממעמקים - ד"ר אתי אבלין

במסגרת הרצאתה דנה ד"ר אתי אבלין בתיאוריות מרכזיות של התמודדות עם שכול ובתהליכים טיפוליים של בניית גשר מחבר בין כאב לבין תקווה. ד"ר אבלין תיארה חוויות מעבודתה המקצועית, במסגרתה היא מלווה אנשים אשר מתמודדים עם אובדן וטראומה ומסייעת להם להרחיב את הסיפור והנרטיב שלהם סביב האובדן. לדבריה, המעבר מדיבור של כאב לדיבור של זיכרון, מאפשר להפוך את הטראומה לנסבלת יותר וטומן בחובו אלמנט תרפויטי בעקבות אינטגרציה בין סבל למשמעות. 

אבל ומוות בעולם המסורתי - גב' איילת מאיר

במסגרת הרצאתה, ביקשה איילת מאיר להביא את קולן של תרבויות מבוססות אדמה אשר מבינות את מעגל החיים והמוות מתוך התבוננות בתהליכים שמתרחשים בטבע, המהווים בתורם פרדיגמה לתהליכים שמתרחשים בנפש האדם. לדברי מאיר, תרבויות אלו ממקמות את האבל הפרטי בהקשר קהילתי נרחב ומאפשרות לאובדן להיות התמודדות קהילתית. מאפיינים אלו להתמודדות עם אבל נמצאים לטענתה בחברות מסורתיות רבות וניתן לגלות אותם כאשר מביטים מעבר לנרטיב הורבלי. מאיר הציעה כי באמצעות התבוננות על גישות אלו, ניתן להרחיב את דרכי ההתמודדות עם אבל אשר מקובלות בתרבות המערבית.

היש, האין ומה שביניהם: אובדן ושכול במחשבת פרויד ובחייו - ד"ר ערן רולניק

ד"ר ערן רולניק ביקש לדון בהרצאתו בתהליכי אבל ואובדן כפי שהם מתבטאים בכתיבתו של זיגמונד פרויד וכפי שהתבטאו בחייו הפרטיים המתוארים במכתביו. במסגרת ההרצאה, הביא ד"ר רולניק את התכתבותם של רומן רולן (חיי רמה-קרישנה וחיי סוואמי-ויווקאננדה) ופרויד, אשר התפלמסו בניהם אודות הרגש האוקייני, המתייחס לתחושת ההתמזגות עם העולם. אף על פי שפרויד התנער מתיאוריו של רולן, ד"ר רולניק טען כי ניתן למצוא השפעות של רעיונות אלו גם בתיאוריה הפסיכואנליטית שפיתח. בהמשך ההרצאה, הציג ד"ר רולניק את תיאוריית השכול והאובדן של פרויד ובחן את יחסה להתמודדיות של פרויד עצמו עם אובדנים שחווה. 

דברי סיכום: רקמת החיבור - גב' טלי הלמן מור

במסגרת הרצאתה הציגה טלי הלמן-מור תובנות והבנות שעלו מתוך קבוצות תרגול ושיח בודהיסטי להתמודדות עם אובדן ואבל שהנחתה בעבודתה. את דבריה ליוותה באמצעות אנקדוטות מחייה הפרטיים, מסיפור חייו של סידהרתא הבודהה ומעבודתה כמלווה להתמודדות עם שכול. במרכז הרצאתה, עמד המסר כי ההרחקה של המוות והשכול מן השיח החברתי המקובל, למעשה מרחיקה גם את החיים ומצמצמת את מנעד החוויות הרחב של החיים. 

דברי פתיחה

ד"ר עודד ארבל

ד"ר בעז עמיחי