חיפוש
  • דף הבית
  • מאמרים
  • לצאת מחדר הטיפול אל העולם הממשי: שיחה בין פרופ' חיים עומר ונחי אלון

לצאת מחדר הטיפול אל העולם הממשי: שיחה בין פרופ' חיים עומר ונחי אלון

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

הסרטון "ערכה של היציאה מחדר הטיפול אל העולם הממשי'" הוא הסרטון הרביעי בסדרת המפגשים של פרופ' חיים עומר ונחי אלון, ובו השניים מערערים על הסטינג הטיפולי הפורמלי, ומתייחסים לפוטנציאל התרפויטי האדיר של התערבויות התנהגותיות ובתוך מרחבי חייו של המטופל.

השיח בין שניים מבכירי הפסיכולוגים בישראל על נושא כה משמעותי הוא מרגש ומאיר עיניים.  בהיותם נאמנים למחויבות שלהם כלפי המטופל, ומתוך רצון לסייע לו לחולל את שינוי הנחוץ לו בחייו, פרופ' חיים עומר ונחי אלון לא מקדשים את הסטינג הטיפולי המסורתי. מבחינתם, חדר-הטיפולים לא אמור להשאר מרחב של בועה, ועל המטפל להתאים את ההתערבות המתאימה למטופל גם אם היא כוללת יציאה מחדר-הטיפולים.

נחי אלון מספר על כך שחקר את השאלה - אילו סיטואציות גורמות לשינוי בחיים של אנשים. במסגרת זו, ראיין 20 משתתפים (סטודנטים לפסיכולוגיה ומטפלים באמצע החיים), ומצא כי מלבד משתתף או שניים שהתייחסו לטיפול שעברו כמשנה חיים, הרוב התייחסו לאירועי חיים כקשורים לשינוי משמעותי בחייהם.

לאור כך, נחי אלון ופרופ' חיים אלון משוחחים על חשיבות של קונסטקט לתהליך של שינוי, ועל הפוטנציאל הטרנספורמטיבי של התמודדות עם אתגרים ממשיים או התנהגותיים. השניים נותנים דוגמאות מרתקות להתערבויות טיפוליות שמשלבות עשייה בשטח עם חווית פשר ומשמעות, ומאפשרים לצופים ללמוד מהניסיון, מהענווה ומהיצירתיות שלהם.

סרטונים נוספים של פרופ' חיים עומר ונחי אלון

איך הפכנו למי שהננו – חלק א'

איך הפכנו למי שהננו – חלק ב'

מושג הטראומה

על המשתתפים בסרטון

פרופ' חיים עומר

נחי אלון