חיפוש

מינושין שיח עכשווי-יום העיון של האגודה לטיפול זוגי ומשפחתי

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

יום העיון שם דגש על תרומתו והרלוונטיות של גישתו הייחודית של פרופ' סלבדור מינושין, שנפטר בנובמבר האחרון, לטיפול המשפחתי, ועל השפעת גישתו על עולם הטיפול כיום. האתגרים עימם אנחנו מתמודדים בתקופה שבה המבנים החברתיים והמשפחתיים משתנים, מזמינים אותנו, אנשי הטיפול, להיות בדיאלוג מתמיד עם עצמנו אל מול מציאות משתנה. יום העיון מזמין אותנו להתבוננות על עצמנו ועל מטופלנו, תוך התייחסות לתרומתו של מינושין לביסוס הטיפול המשפחתי בישראל,לפרויקטים ייחודיים של טיפולים משפחתיים הפועלים בהשראתו, ולדיאלוג בין גישות שונות עם הגישה המבנית.

דברי פתיחה מאת יו"ר וועדת ההיגוי של יום העיון - גב' יעל לינ'בסקי

ההשראה של סלבדור מינושין: הטיפול המשפחתי במאה ה-21 – פרופ' יואל אליצור

סלבדור מינושין מחלוצי הטיפול המשפחתי, מוכר כיוצרו של הטיפול המשפחתי המבני, אך ההשראה שלו התפשטה הרבה מעבר למודל המבני ומתבטאת בגישות מערכתיות עדכניות שזכו לתמיכה מחקרית. ההרצאה התייחסה למורשתו של מינושין מתוך מבט עדכני על הטיפול המשפחתי במאה ה-21. הוצג מודל מושגי של הורות הבנוי מחמישה צירים, והומחשה תרומתו של מנוחין לכל אחד מהם בעזרת קטעי וידיאו.

פרופ' יואל אליצור -פסיכולוג קליני, חינוכי ורפואי, מומחה מדריך, ראש המגמה לפסיכולוגיה חינוכית וקלינית של הילד ביה"ס לחינוך ע"ש שלמהסימור פוקס, האוניברסיטה העברית בירושלים.
* חלקים מההרצאה הורדו בעריכה.

הדהודים מפי תלמידיו של מינושין – ראובן דומני, דר' נגה רובינשטיין-נברו ומיכל קדרון-גולן

על הדיאלוג בין הגישה המבנית של מינושין לבין תהליכי ה"לא-מודע" וה"לא-ידוע המשפחתי" - דר' אביבה מזור

אחת התופעות השנויות במחלוקת בכתביו של מינושין היא ההתעלמות מתכני הלא -מודע ביחסי המשפחה ובמקביל גם ביחסי המטפל ומטופליו. הדיאלקטיקה שהתפתחה בין התאוריה המיבנית מערכתית לבין זרמי טיפול מאוחרים יותר, רק בעשורים האחרונים, הטמיעה חזרה את הסובייקט, תכני הלא מודע, ותהליכים סמויים נוספים לטיפול המשפחתי והזוגי. בהרצאה היתה התייחסות לדיאלוג העכשווי שמתקיים בהרחבות והתזוזות שחלו בתהליכי הטיפול האישי והמשפחתי.

ד"ר אביבה מזור-מטפלת משפחתית, זוגית ואישית בקליניקה פרטית. בעבר מרצה במסלול המ.א. בביה"ס לעבודה סוציאלית באונ' ת"א ובסמינר הקיבוצים. חוקרת בתחום הטראומה ויחסי משפחה. טיפלה בניצולי שואה במסגרת "עמך". כיהנה כיו"ר האגודה הישראלית לטיפול משפחתי. פרסמה לאחרונה את ספרה: 'הלא ידוע המשפחתי'.

מוות במשפחה הוא לא מוות של המשפחה: היבט מערכתי לטיפול באבל בעקבות אובדן - דר' רות מליקנסון

מותו של אדם קרוב מטלטל את הווייתנו, ומשקף את מהות היותנו יצורים של מערכות יחסים. מרגע לידתנו, ובמהלך חיינו מערכות יחסים משמעותיות נוצרות , מתעצבות, לעתים משתנות ולעתים מסתיימות. אך רק עם מותו, מערכת היחסים עם האדם האהוב מתעצבת על ידי האדם האבל, כאשר האדם שמת הוא "פרטנר שקט הנמצא בתוכנו". זוהי התנסות עוצמתית, לעתים טראומטית, המשנה אותנו, את זהותנו, ואת המארג הבינאישי של חיינו; מירקם מערכות היחסים שלנו משתנה ומעצב את ההיסטוריה האישית ואת הזיכרונות שלנו. תכליתו של תהליך האבל היא, אם כן, מעין "תהליך עדכון הביוגרפיה" שלנו,כשהזיכרונות של האדם שמת שזורים בחיים הממשיכים. אבל הוא תהליך מתמשך של ארגון מחדש של מערכת היחסים עם המת, ושל מערכות יחסים עם בני המשפחה שעודם בחיים. כלומר, בראיה מערכתית אבל הוא תהליך תוך אישי ובינאישי והתערבות טיפולית היא "עניין משפחתי". חשוב להבין את רב הממדיות של מערכות יחסים, ההיסטוריה והמורשת, המתערערים בעקבות מוות במשפחה. מטרת ההתערבות לאפשר את המהלך הטבעי של תהליך האבל, של היחיד ושל המשפחה. אפרט התערבות טיפולית הכוללת הערכה של התהליך בצירי התפקוד ומערכת היחסים למת, ובניית טקס משפחתי במטרה להבנות מחדש סיפור שבתוכו ארוג האובדן.

ד"ר רות מלקינסון עובדת סוציאלית , מטפלת משפחתית וזוגית, בעבר יו"ר האגודה, עמיתה במרכז הבינלאומי לחקר אובדן שכול וחוסן נפשי באוניברסיטת חיפה, מרכזת את תוכנית ההכשרה. תחום התמחות שלה בטיפול, במחקר ובהוראה הוא האובדן, האבל והשכול על היבטיהם השונים.

על זוגיות ופרידה: סלבדור מינושין במבט אישי - פרופ' יואל אליצור