חיפוש

חשיפה לדאגה והרפיה יישומית בטיפול ב-GAD: סדנא של פרופ' אנני בקר

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

ב-10.5.2018 התקיים בביה"ח תל השומר יום עיון בנושא חשיפה לדאגה והרפיה יישומית בטיפול בהפרעת חרדה מוכללת, בהנחייתה של המומחית הבינלאומית פרופ’ אני ס. בקר.

מטופלים עם הפרעת חרדה מוכללת (GAD) סובלים מחרדה כרונית ומתמשכת, כאשר התלונה המרכזית שלהם היא דאגות. במרבית המקרים, דאגות אלו נתפסות על ידיהם כמציאותיות מחד וכמופרזות ובלתי ניתנות לשליטה מאידך. על אף מרכזיותן, לרוב, הדאגות אינן הגורם המוצהר המניע לפנייה לעזרה, אלא דווקא הסימפטומים הגופניים של המתח והחרדה, הנלווים אליהן. לכן, מטופלים עם GAD פונים לרופאי המשפחה ומתלוננים על קשיי שינה, קושי להירגע, מתח ועצבנות, ונמנעים מעימות משמעותי עם תוכן המחשבות המדאיגות. וחשוב מאוד שיופנו להערכה וטיפול פסיכולוגי על מנת לטפל במחולל הסבל שלהם – היבטים קוגניטיביים, התנהגותיים ופיזיולוגיים שמשמרים את הדאגנות.

המחקר מצביע על שתי שיטות יעילות לטיפול באנשים עם חרדה מוכללת, המבוססות על רציונל מנוגד: חשיפה לדאגה והרפיה יישומית. בעוד בחשיפה לדאגה המטרה היא להפסיק את ההימנעות מעוררות גופנית, הרפיה יישומית הינה אסטרטגיה להתמודדות עם חרדה ולהפחתת העוררות הגופנית. יום העיון סקר גישות טיפול אלו תוך התמקדות בחשיפה לדאגה, כטכניקה המפסיקה את ההימנעות הרגשית. בנוסף נסקרה הרפיה יישומית, צורה ייחודית ויעילה של תרגילי הרפיה, המאפשרת למטופלים ללמוד כיצד להירגע תחת לחץ, תוך שמירה על פעילות, תנועה או דיבור. 

על המטפלת - פרופ' אנני בקר

פרופ’ אני ס’ בקר (Eni S. Becker) היא פסיכולוגית קלינית, ראש התוכנית לפסיכולוגיה קלינית ומנהלת תכנית המחקר “פסיכופתולוגיה ניסויית וטיפול” במכון למדעי ההתנהגות של אוניברסיטת רדבאוד, הולנד.פרופ’ בקר פרסמה כ-160 מאמרים אקדמיים, ארבעה ספרים על הפרעת חרדה מוכללת (GAD) וכ-50 פרקים בנושאי פסיכופתולוגיה, וחוקרת כיצד תהליכים קוגניטיביים מרכזיים כמו קשב וזיכרון, משפיעים על הופעתם הראשונית והימשכותם של קשיים רגשיים וויסות רגשי. בשנים האחרונות היא מתמקדת בחקירת היעילות של דרכי טיפול בהטיות קוגניטיביות, ובנוסף – חוקרת ומתמחה בטיפול בהפרעת חרדה מוכללת, תוך התמקדות בטיפול בחשיפה.