חיפוש

2021: גיליון סיכום שנה חגיגי

 • 31/12/21

 • התכנים האהובים של שנת 2021

 • כתב עת מקצועי לפסיכותרפיה - גיליון 52/21
 • שוב הגענו לרגע הזה, בו שנה אחת נגמרת ושנה חדשה מתחילה. אף על פי ששנת 2020 הציבה רף גבוה למדי, גם שנת 2021 הייתה שנה מרובת אירועים והתרחשויות. בין הופעתו של חיסון הקורונה, המהומות ברחבי הארץ והבחירות לכנסת ה-24, בקושי הספקנו לשים לב שחולפת לה עוד שנה.

  אולי בגלל זה, על אף שהמודל לפעמים מרגיש שחוק, יש משהו נעים, מרגש ומנחם בסיכומי שנה – הזדמנות לעצור, להתבונן על מה שהיה ולהיערך לקראת מה שעתיד לבוא. אז כהרגלנו בקודש, יצאנו לבדוק מה היו התכנים שהכי אהבתם בשנת 2021 וחזרנו עם גיליון סיכום שנה חגיגי.


 • נפתח עם המאמר הנקרא ביותר של שנת 2021 – "כאשר 'פנטזיית ההצלה' של המטפל פוגשת מטופל המסרב להינצל" מאת ד"ר מור שחורי-סטאל. המאמר נכתב עבור גיליון מיוחד אשר עסק בפנטזיית ההצלה והמסגרת הטיפולית בעריכת ד"ר עמית פכלר, ואלפים מכם בחרו לקרוא אותו בשנה האחרונה. בכנות וברגישות ד"ר שחורי-סטאל מישירה מבט אל הצורך, המופרז לעיתים, של מטפלים להציל את מטופליהם, ונושאת מסר של תקווה ביחס למטופלים להם אנו מתקשים לעזור.

  למאמר המלא >>


 • מבלי להתרחק מדי, נעבור כעת להרצאה הנצפית ביותר לשנת 2021, אשר הספיקה להגיע למעמד המכובד בתוך חודש אחד בלבד מרגע עלייתה לאוויר. מדובר בהרצאתו המצוינת של ד"ר עמית פכלר – "הכאב מתוק, העונג הוא מר: אהבה, מוות ופסיכותרפיה". ההרצאה ניתנה ביום העיון העשיר והמרתק, "אהבה ומעבר לה – בפסיכואנליזה, בטיפול הזוגי, בספרות, בשירה ובמוסיקה", אשר נערך לרגל צאת ספרם של פרופ' רבקה יהב ופרופ' אליעזר ויצטום. אם טרם צפיתם, זה הזמן!


 • נמשיך עם קטגוריה חדשה שהחלטנו לכלול הפעם בסיכום השנתי שלנו, והיא פרק לקריאה מתוך ספר מקצועי. התחום הטיפולי הוא מעין נובע של כתיבה והגות, ולכן אין זה מפתיע כי אתן אוהבות במיוחד לקרוא אצלנו פרקים מתוך ספרים חדשים בשדה. לאחר קרב צמוד במיוחד, גילינו כי הפרק "הכובד הבלתי נסבל של ההיזכרות", מתוך הספר הקנוני "נרשם בגוף: מוח, נפש וגוף בריפוי מטראומה" של בסל ואן דר קולק היה הנקרא ביותר לשנת 2021.

  למאמר המלא >>


 • נעבור לסקירה הנקראת ביותר השנה, אשר במסגרתה הביא עירון מלמוד גנני את רשמיו מן הכנס של האגודה הישראלית לטיפול מיני (איט"ם) אודות מיניות בראייה פסיכודינמית. הכנס כלל את הרצאותיהם של ד"ר נלי שטיין, ד"ר עופר מאורר, ד"ר לוצ'י טצה-לאור, עינת נתן וד"ר ניצה ירום, ונגע בקשת כה רחבה של נושאים, כך שקל לנו להבין מדוע נהניתם כל כך מן הקריאה.

  למאמר המלא >>


 • את הסיכום המרגש הזה, לשנה שבאמת הייתה ברוכה בעשייה מבחינתנו, נחתום עם כתב העת המקצועי שלנו לפסיכותרפיה. הגיליון הנקרא ביותר של כתב העת לשנת 2021 היה – "מחשבות בעקבות ויניקוט: מהאובייקט השורד ועד האם הטובה-דיה". בגיליון נכללו הרצאות ומאמרים נפלאים אשר עסקו ברעיונותיו של הפסיכואנליטיקאי הפופולרי, הלוא הוא דונלד ויניקוט, ביניהם של ד"ר עפרה אשל, פרופ' ז'אן אברם, חמוטל רז שילוח, אהובה ברקן, אהוד עינת וד"ר שלמה זלוטניק.

  למאמר המלא >>


 • לסיום, תוך שאנחנו מתבוננים אחורה מלאים בסיפוק וגאווה על שלל הפרויקטים המיוחדים שהייתה לנו הזכות ליצור השנה, חשוב לנו לומר תודה. תודה על שותפים לדרך, מטפלים ומטפלות שבוחרים שוב ושוב באתר בטיפולנט כמרחב ליצירה משותפת וכבמה לפרסום כתיבה מקצועית; ותודה על קהל נאמן מאין כמוהו, אשר בוחר שוב ושוב לקרוא, להגיב ולתת לנו לקחת חלק בשיח הפורה המתקיים בקהילה הטיפולית. מזכירים שאנחנו כאן בצוות האתר תמיד שמחים לשמוע מכם ומחכים ליצור אתכם ביחד שיתופי פעולה חדשים!