חידת הדיסוציאציה

השקת ספר
יוצרים כאן ועכשיו-שיחות על ספרים אומנות וחברה

ללא עלות (להרשמה)

נצר דאי, ד"ר אילה דאי-גבאי ופרופ' אליעזר ויצטום משוחחים עם ד"ר ענר גוברין וד"ר שרון זיו ביימן
על ספרם החדש
"חידת הדיסוציאציה" בהוצאת איתי בחור

יום שבת 27/6/2020 בשעה 20:30

הדיסוציאציה היא אחת מהתופעות הקליניות המשונות והמסקרנות ביותר. סקרים שונים מראים שעד 10% מתוך האוכלוסייה הכללית חווים תסמינים דיסוציאטיביים בזמן כלשהו. למרות זאת, מאז שהתגלתה במאה ה – 19 על ידי שארקו וז'אנה רבים הטילו ספק בתקפות של התסמונת מתוך אמונה כי תסמינים אלה נגרמים על ידי היפנוזה או מניפולציה. הויכוחים מחריפים במיוחד ביחס להופעה של הפרעת זיהוי דיסוציאטיבית שנקראה בעבר 'ריבוי אישיויות'.

ספרם החדש של נצר דנאי, ד"ר אילה דאי-גבאי ופרופ' אליעזר ויצטום נכתב למטפלים שפוגשים בקליניקה מטופלים, שעברו טראומות קשות ומורכבות והשתמשו בדיסוציאציה כמנגנון הגנה שאיפשר להם לשרוד. הוא מציג שיטת טיפול רב שלבית ואינטגרטיבית שתוכל לסייע ללמטפלים ולמטופלים לפגוש את הטראומה ולגייס את הכוחות והמשאבים שלהם להחזיר את הדיסוציאציה כמנגנון הגנה שמשרת אותם.

בין הפרקים בספר: תיאור התופעה והגדרתה לפי מקורות שונים, הויכוח בין ז'אנה ובין פרויד, המודל של ון דר הרט וגישתו הטיפולית, מיון הפרעות דיסוציאטיביות ואבחונן, הפרעה פוסט-טראומטית ודיסוציאציה, טראומה מתמשכת ודיסוציאציה אצל ילדים ומתבגרים, הפרעת זהות דיסוציאטיבית , היבטים משפטיים של מצבים דיסוציאטיביים והויכוח על אמנזיה דיסוציאטיבית וזיכרון מדומה, וגישות אינטגרטיביות להמשגת דיסוציאציה ולטיפול בה.

בשיחה עם מחברי הספר נשוחח על מהי דיסוציאציה וכיצד מאבחנים אותה? תרומתם של הפסיכיאטר פייר ז'אנה וון דר הרט להמשגת הדיסוציאציה, פסיכוזה דיסוציאטיבית, הפרעת זהות דיסוציאטיבית, והמודל הטיפולי האינטגרטיבי לטיפול בדיסוציאציה. תיאורי מקרים המובאים בספר ישמשו להדגמת התופעה.

ההרצאה בחינם אך מותנית בהרשמה מראש.